Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Po kolejnej odsłonie kryzysu dot. Korei Płn, rynej FX czeka na wystąpienia Fed

0
Podziel się:
Po kolejnej odsłonie kryzysu dot. Korei Płn, rynej FX czeka na wystąpienia Fed

Warszawa, 22.09.2017 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - W nocy lider Korei Północnej Ki Dzong Un, w swoim przemówieniu ostro skrytykował prezydenta Trumpa i zapowiedział kolejna próbę jądrową, tym razem bomby wodorowej. Kim nazwał Trumpa "obłąkanym" po tym, jak ten zapowiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ całkowite zniszczenie Korei Północnej, jeśli zajdzie taka konieczność. Pierwszą reakcją rynków było umocnieniu walut bezpiecznych, takich jak jen i frank szwajcarski. Był to również pretekst do wyprzedaży dolara i realizacji zysków po skokowym umocnieniu dolara w reakcji na słowa Janet Yellen w środę, która zapowiedziała zmniejszenie dodruku pieniędzy. Nie wygląda to jednak na silny trend i obecnie frank osłabia się. Wygląda na to, że groźby ze strony Kima powszednieją, choć sytuacja z pewnością jest napięta.

Rano poznaliśmy odczyty PMI dla Niemiec, Francji i strefy euro, które generalnie wypadły powyżej konsensusu i nieznacznie wsparły wycenę wspólnej waluty. Obserwatorzy rynku skupią się dzisiaj na przemówieniach trzech członków Rezerwy Federalnej, kolejno Williamsa o godz. 12:00, następnie Georga o godz. 15:30 a na koniec głos zabierze najbardziej znaczący Kaplan (o godz. 19:30). Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi czas dolara, a dzisiejsze wystąpienia mogą potwierdzić zamiar wprowadzenia podwyżki stóp na grudniowym posiedzeniu FED. W temacie stóp procentowych również na rodzimym podwórku zaczyna być ciekawie. Sygnały dochodzące z Rady Polityki Pieniężnej mówią się o możliwości niewielkiej podwyżki stóp procentowych tuż po Nowym Roku. Wszystko za sprawą wyższych odczytów wskaźnika konsumpcji, niskiemu bezrobociu i inflacji oraz dobrej kondycji finansów publicznych. Na koniec sierpnia w budżecie jest nadwyżka sięgająca niemal 5 mld złotych.

Już drugi tydzień oglądamy rajd funta brytyjskiego, głównie za sprawą świetnych danych makro, znacznie powyżej konsensusu. Dziś funta może wesprzeć (bądź nie) premier Teresa May, która we Florencji zaproponować ma uiszczenie do budżetu Unii kwoty 20 mld euro w zamian za pozostawienie Wielkiej Brytanii jako członka jednolitego rynku w okresie przejściowym. W przypadku chłodnego przyjęcia propozycji przez brukselskich oficjeli, funt może stracić. Na dzisiaj swoje wystąpienie zapowiedział również szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Wszyscy oczekują zapowiedzi podwyżki stóp przez EBC w niedalekiej przyszłości, ale kierunek bankom centralnym zapewne wskaże FED.

Na godzinę 11.30 wycena złotego kształtowała się następująco: 4,27 EUR/PLN; 3,56 USD/PLN; 3,68 CHF/PLN oraz 4,8350 GBP/PLN. Eurodolar pozostaje w konsolidacji a kurs wynosił 4,2715 EUR/USD.

Robert Madejski

Starszy Dealer Walutowy

KantorOnline.pl

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)