Notowania

Prawie 5 mld zł podatku bankowego w 17 miesięcy. Banki chętnie kupują obligacje skarbowe

KNF wyliczyła, ile podatku bankowego zapłaciły do tej pory instytucje finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Prawie 5 mld zł wpłaciły banki do kasy państwa z tytułu podatku bankowego od momentu, gdy zaczął on obowiązywać.

Taką informację podała w czwartek Komisja Nadzoru Finansowego. Według wyliczeń urzędu wartość podatku bankowego, który banki uiszczają od 17 miesięcy wynosiła pomiędzy 283,5 mln zł a 307,5 mln zł miesięcznie. Dokładna suma wpłacona w tym okresie to 4,99 mld zł.

"W badanym okresie (luty 2016 - czerwiec 2017) na 19 badanych podmiotów wartość zapłaconego podatku wzrosła w 12, a suma aktywów w 17 spośród nich" - czytamy w komunikacie KNF.

Komisja podała, że największą zmianę, mającą wpływ na podstawę opodatkowania można zaobserwować w obligacjach skarbowych, które od końca 2015 r. (miesiąc przed wprowadzeniem podatku) wzrosły o 48 proc. Kupowanie obligacji skarbowych pozwala bowiem bankom zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty.

Zobacz także: Mieszkanie dla Młodych rozeszło się w kilka godzin

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która weszła w życie 1 lutego 2016 r., zobowiązała banki do płacenia podatku w wysokości 0,0366 proc. miesięcznie wielkości aktywów pomniejszonych m.in. obligacje skarbowe znajdujące się w portfelu banków, aktywa nabyte od NBP stanowiące zabezpieczenie kredytu refinansowego udzielonego przez NBP, środki banków spółdzielczych utrzymywane na rachunkach w bankach zrzeszających.

"Ponadto stosuje się rozmaite wyłączenia i pomniejszenia, jak na przykład z tytułu objęcia programem postępowania naprawczego. Po uwzględnieniu powyższych, łączna podstawa opodatkowania wyniosła na koniec czerwca 2017 roku 816 mld zł przy sumie aktywów banków komercyjnych na poziomie 1 583,2 mld zł" - podaje KNF.

Według danych Komisji, po 6 miesiącach 2017 r. banki wypracowały zysk w wysokości 6,9 mld zł, co oznacza spadek o 17,5 proc. w skali roku. Różnica ta wynika przede wszystkim z jednorazowego zdarzenia mającego miejsce w czerwcu ubiegłego roku - sprzedaży akcji Visa Europe (+2 mld zł).

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-08-2017

dfCzyli oskubano Polaków o kolejne 5 miliardów .

17-08-2017

koloDzięki temu podatkowi 5 mld zł wpadło do budżetu. Bez tego ta kasa wypłynęła by za granicę w postaci dywidend i premii dla prezesów.

17-08-2017

-prawdaWiemy, ze wtedy panstwo sprzedaje obligacje jak nie ma pieniedzy na biezace wydatki!!!!PISOWI brakuje pieniedzy na wszytsko. VAT nie wyplacaja firmom … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)