Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
23.04.2018 11:15

Poland Sothebys IR: Rynek nieruchomości luksusowych osiągnął 3,45 mld zł w 2017

Transakcje na rynku nieruchomości luksusowych osiągnęły wartość 3,45 mld zł w 2017 r. Za taką kwotę sprzedano w ub.r. 1,7 tys. apartamentów i rezydencji w Polsce, wynika z raportu pt. "Luxury Realty Map", przygotowanego przez Poland Sotheby's International Realty. Za nieruchomości luksusowe uznawano takie, których cena wyniosła minimum 1 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Co istotne, w najbliższych latach - dzięki znaczącej liczbie nowych apartamentów i rezydencji, które zostaną oddane do sprzedaży - podaż na tym rynku zacznie równoważyć się z cały czas rosnącym popytem, co znacząco wpłynie na wycenę całego rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce. Tym samym podtrzymujemy optymistyczne perspektywy rozwoju tego sektora w kolejnych latach, szacując jednocześnie, że realnie jego wartość może przekroczyć 4 mld zł" - powiedział dyrektor zarządzający Arkadiusz Wojciechowski, cytowany w komunikacie.

Jak wynika z raportu, w 2017 r. przeciętny nabywca apartamentu lub rezydencji wydawał na jej zakup ok. 2 mln zł. To - według szacunków opartych na cenach transakcyjnych wskazanych przez Cenatorium - o ponad 210 tys. zł więcej niż w roku 2016. Może być to wynik m.in. rosnących cen prestiżowych adresów, podano także.

"Szacunki i analizy rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce, dokonywane przez ekspertów Poland Sotheby's International Realty na bazie danych transakcyjnych Cenatorium wyraźnie wskazują, że potencjał jego rozwoju jest nadal duży, a wraz z rosnącą zamożnością Polaków możliwa będzie - w ciągu nawet kolejnych 10 lat - ewolucja z wczesnej fazy rozwoju,zarówno pod względem liczby, jak i wartość realizowanych na nim transakcji, do osiągnięcia przez branżę dojrzałości, odpowiadającej krajom zachodnim. Z perspektywy czysto inwestycyjnej przełoży się to z pewnością na dużo wyższą niż dotychczas stopę zwrotu, ale dla kupujących oznaczać będzie wzrost cen zakupu nieruchomości z wyższej półki" - dodał Wojciechowski.

Rodzimy rynek nieruchomości premium i luksusowych - podobnie, jak ma to miejsce na rynkach wysoko rozwiniętych, takich jak np. Wielka Brytania czy USA - skoncentrowany jest wokół kilku największych miast. Dane Poland Sotheby's IR, wyraźnie wskazują, że pod względem luksusowych lokalizacji na mapie Polski, prym niezmiennie wiedzie Warszawa, gdzie realizowanych jest ponad 40% transakcji w segmencie premium i luksusowym. W przypadku 5 największych rynków oferujących rezydencje i apartamenty, czyli: Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Krakowa oraz Poznania, łącznie odsetek ten wzrasta do 65%, podano też w raporcie.

Poland Sotheby's International Realty pośredniczy w sprzedaży oraz wynajmie nieruchomości premium i luksusowych. Jest częścią międzynarodowej sieci, posiadającej ponad 22 tys. niezależnych doradców, obsługujących 950 biur na terenie 69 krajów.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz