Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Spółki Polenergii zmieniły umowy finansowania farm wiatrowych

1
Podziel się:

Będą miały więcej czasu na spłatę kredytu.

Farma wiatrowa.
Farma wiatrowa. (PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Spółki zależne Polenergii podpisały umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz Bankiem Ochrony Środowiska. Będą miały więcej czasu na spłatę kredytu.

Podmioty odpowiedzialne za trzy farmy wiatrowe zmieniły warunki umów kredytów inwestycyjnych z dnia października 2013 roku. Finansowały one projekty Gawłowice, Skurpie oraz Rajgród o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 117,3 MW.

Spółki są stronami umów długoterminowych na odbiór energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów, których odbiorcą jest Polenergia Obrót.

"Ze względu na zmianę sytuacji rynkowej, w szczególności spadek cen zielonych certyfikatów, niski poziom cen energii elektrycznej oraz niepewność co do obciążeń w zakresie wysokości podatku od nieruchomości, spółki rozpoczęły proces renegocjacji powyższych umów kredytów. Rozmowy pozwoliły na obniżenie łącznych cen obowiązujących w wewnątrzgrupowych umowach na odbiór energii elektrycznej i zielonych certyfikatów oraz na zmianę harmonogramu obsługi kredytu, co prowadzić będzie do poprawy sytuacji emitenta" - wyjaśniono w komunikacie.

Zobacz także: Największe bankructwo farmy wiatrowej w Polsce. Farmę przejmie Polenergia

"Po wejściu w życie powyższej umowy i dokonaniu przedpłaty długu w kwocie 23,7 mln zł, która wynika z jej postanowień, kwota kredytu pozostała do spłaty wynosi 434,5 mln zł. Dokumenty finansowe przewidują wydłużenie harmonogramu obsługi kredytu, opisanego powyżej, o trzy lata do grudnia 2032 roku. Oprocentowanie kredytu równe jest stawce WIBOR powiększonej o marżę banku" - napisano w komunikacie.

Zmienione zostały też umowy pomiędzy Polenergia Obrót oraz spółkami dotyczące sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii, umowy sprzedaży zielonych certyfikatów oraz umowy o świadczenie usług bilansowania handlowego. Zmianie uległa cena dostarczanej energii elektrycznej, zielonych certyfikatów oraz koszt bilansowana handlowego, jak również okres obowiązywania umów, który został wydłużony o 3 lata.

Polenergia - notowana na GPW - jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Dominika Kulczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Adam
4 lata temu
Czyli niby ekologia staje się tańsza.?