Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski odcinek mostu energetycznego z Litwą został ukończony

0
Podziel się:
Polski odcinek mostu energetycznego z Litwą został ukończony

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) dokonały odbioru strategicznego i przekazania do eksploatacji linii 400 kV Ełk Bis - granica RP. Jest to ostatni po stronie polskiej element realizowanego projektu budowy mostu elektroenergetycznego Polska-Litwa, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POiIŚ 2007-2013, podały PSE.

"Uruchomienie transgranicznego połączenia spowoduje zamknięcie tzw. pierścienia bałtyckiego (Baltic Ring), czyli sieci połączeń elektroenergetycznych otaczających rejon Morza Bałtyckiego i wyeliminowanie istniejących 'wysp energetycznych' na wewnętrznych rynkach energetycznych Unii Europejskiej, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku energii elektrycznej. Unia Europejska, decyzją 1364/2006/WE, nadała projektowi status priorytetowy i partycypuje w jego kosztach" - czytamy w komunikacie.

W ramach Projektu Polska-Litwa, po stronie polskiej wybudowano nie tylko odcinek transgranicznej linii łączącej oba kraje, ale zostało zrealizowanych łącznie 11 zadań inwestycyjnych, które obejmują budowę 4 linii elektroenergetyczne 400 kV oraz budowę 5 nowych i rozbudowę 2 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć, podano także.

"W listopadzie 2015 r. planowane jest zakończenie po stronie litewskiej prac, które umożliwią podanie napięcia na nowe europejskie połączenie elektroenergetyczne. Litewski operator zakłada, że w grudniu br. zakończone zostaną testy zbudowanej na stacji Alytus wstawki konwektorowej prądu stałego HVDC 'back-to-back', która umożliwi połączenie pracujących w różnych systemach sieci energetycznych Litwy i Polski" - poinformowało Ministerstwo Gospodarki w komunikacie na temat mostu energetycznego.

"Dla bezpieczeństwa energetycznego kraju niezwykle ważne jest również zwiększenie zdolności przesyłowych na połączeniach transgranicznych. Oba kraje zyskują kolejne połączenie transgraniczne, dzięki któremu zwiększą się możliwości importu i eksportu energii elektrycznej" - skomentował prezes PSE Henryk Majchrzak, cytowany w komunikacie.

Jak poinformowały PSE, po uruchomieniu połączenia z Litwą będzie możliwe udostępnianie uczestnikom rynku do 500 MW zdolności przesyłowych, odpowiadających mocy wstawki prądu stałego zainstalowanej w stacji Alytus.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ponad 13 400 km linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)