Notowania

finanse
09.03.2018 09:40

Prezes Idea Banku: Ponad 10% ROE w 2020 r. to bardzo ambitny cel 

Warszawa, 09.03.2018 (ISBnews) - Idea Bank celuje w ponad 10% zwrotu z kapitałów (ROE), roczny wzrost aktywów na poziomie 2 mld zł oraz wskaźnik koszty do dochodów (C/I) na poziomie poniżej 45% w perspektywie 2020 roku. Osiągnięcie dwucyfrowej rentowności to cel bardzo ambitny, ale możliwy do osiągnięcia, poinformował prezes Tobiasz Bury. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"W horyzoncie trzyletnim chcemy mocno budować przychód odsetkowy, marżę odsetkową netto i wynik prowizyjny - nie tylko na produktach czysto finansowych, przy utrzymywaniu niskich kosztów stałych. Będziemy optymalizować sieć i przenosić biznes do kanałów on-line. Po stronie przychodów będziemy rosnąć również dzięki usługom pozabankowym - usługom doradczym, księgowym, przetwarzaniu płatności - czyli czymś, co do tej pory robiliśmy w mniejszym stopniu. Chcemy zbudować platformę, która łączy wszystkie usługi dla małego biznesu -powiedział Tomasz Bury w rozmowie z ISBnews. 

Ponad 10% ROE to bardzo ambitny cel, ale mamy swój pomysł, jak go osiągnąć. Wypracowaliśmy przewagi konkurencyjne i nadal chcemy być zawsze dwa kroki przed rynkiem, podkreślił. 

Bank zakłada także, że do 2020 roku utrzyma roczny przyrost sumy bilansowej na poziomie min. 2 mld zł, obniży wskaźnik koszty do dochodów (C/I) do poziomu poniżej 45% (bez uwzględnienia podatku od aktywów), zaś koszt ryzyka dla nowej sprzedaży kredytów będzie kształtował się poniżej 2%. 

Docelowo Idea Bank chce być bankiem pierwszego wyboru dla mikrofirm, mieć pozycję nr 1 pod względem udziału rynkowego w kredytach, liczby klientów i obrotów faktorigowych, a także wolumenu sprzedaży leasingu dla mikrofirm. 

Wśród celów biznesowych bank wskazał wzmocnienie synergii w grupie (ponad 50% wspólnych klientów), 100% produktów dostępnych on-line, a także obniżenie kosztu finansowania poprzez udział osadów na ROR-ach w finansowaniu banku na poziomie 15-20%.

Bury poinformował, że bank rozpocznie w tym roku konsolidację oddziałów, obejmującą spółki z grupy. Jeszcze w I półroczu powstanie pierwsze Centrum Przedsiębiorczości, zlokalizowane w Gdańsku, które ma skupiać kompetencje wszystkich spółek z grupy Idea Banku. 

"Numerycznie liczba placówek będzie ograniczona, ale zakres usług i ich dostępność nie zmieni się. Dziś grupa ma 120 oddziałów, ich liczba spadnie do ok. 100. Nowością będą Centra Przedsiębiorczości, zlokalizowane w 12 największych miastach. Planowany jest też rozwój sieci Idea Hub" - powiedział prezes. 

Prezes wskazał, że pojawiające się ostatnio oferty banków uniwersalnych dla małego i mikrobiznesu są potwierdzeniem, że w tym segmencie rynku jest miejsce na rozwój. 

"Tu na pewno będzie rosła presja banków uniwersalnych i postrzegamy to jako obszar ryzyka. Jednak nasz unikalny model, elastyczność i kompleksowość pozwolą nam konkurować na rynku" - podkreślił prezes. 

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w 2015 roku. 

 

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz