Notowania

górnictwo
09.12.2016 10:51

Prezydent podpisał ustawę, która ma ułatwić wydobycie metanu w kopalniach

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw, w której przewidziano brak konieczności pozyskania koncesji węglowodorowej na wydobycie metanu przez przedsiębiorstwa górnicze, podała Kancelaria Prezydenta.

"Od wejścia w życie ustawy nie będzie konieczności uzyskiwania przez przedsiębiorstwo górnicze (którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalni, zabezpieczenie kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym, w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalni, zagospodarowywanie majątku likwidowanej kopalni, zbędnego majątku przedsiębiorstwa górniczego, tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni) koncesji węglowodorowej na wydobycie metanu" - czytamy w informacji.

Zmiana ma za zadanie uprościć pozyskanie i zagospodarowanie metanu, który wydziela się także wtedy, gdy kopalnia nie wydobywa już węgla. Ma także zapewnić bezpieczeństwo sąsiednich zakładów górniczych.

"Ustawa dokonuje także nowelizacji przepisów ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1133, z późn. zm.). Wydłużony został okres, w którym podmioty prowadzące roboty w wyrobiskach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych dostosują się do wymogów określonych w ustawie - Prawo geologiczne i górnicze. Okres ten został wydłużony z 2 do 4 lat" - czytamy dalej.

Ustawa nowelizuje również przepisy ustawy z dnia 9 czerwca 2001 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2016 r. poz. 1131), w części dotyczącej organizacji Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz