Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja PKP Energetyka. Jest zgoda Komisji Europejskiej

0
Podziel się:

Transakcja wzbudza wielkie emocje wśród polityków i ekspertów.

Prywatyzacja PKP Energetyka. Jest zgoda Komisji Europejskiej
(mat. prasowe PKP Energetyka)

Komisja Europejska zatwierdziła przejęcie kontroli nad PKP Energetyka przez zagraniczny fundusz CVC Capital Partners. Transakcja wzbudza wielkie emocje wśród polityków i ekspertów.

Według KE, nie ma podstaw sądzić, by transakcja naruszała przepisy dotyczące konkurencji. "CVC Capital Partners za pośrednictwem funduszy CVC posiada udziały w wielu firmach z różnych branż, w tym chemikaliów, użyteczności publicznej, produkcji, handlu detalicznego i dystrybucji, przede wszystkim w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Komisja uznała, że proponowana transakcja nie powoduje obaw o konkurencję, ponieważ firmy nie działają na tych samych rynkach. W rzeczywistości, żadna z firm posiadanych przez CVC nie konkuruje z PKP i nie jest aktywna na rynkach pokrewnych" - podała Komisja.

Transakcja została zbadana na podstawie uproszczonej procedury kontroli połączeń.

W lipcu Polskie Koleje Państwowe i fundusz CVC Capital Partners podpisały umowę sprzedaży akcji PKP Energetyka. Zaproponowana wartość przedsiębiorstwa opiewa na 1 965 mln zł co, po korekcie o wartość długu netto spółki, daje cenę na poziomie 1 410 mln zł. Firma podała wówczas, że transakcja ostatecznie zostanie sfinalizowana po uzyskaniu akceptacji MIiR oraz europejskiego urzędu antymonopolowego.

Plany sprzedaży spółki wywołały burzę

- To jest po prostu działanie wbrew prawu - oceniał trzy tygodnie temu poseł PiS Krzysztof Tchórzewski. Jego partia sprzeciwia się nie tyle sprzedaży spółki temu konkretnemu funduszowi, ile uważa, że w ogóle nie ma potrzeby jej prywatyzowania. Jak zwraca uwagę poseł, sieci trakcyjne i podstacje elektryczne są integralną częścią linii kolejowych i jako takie nie powinny podlegać prywatyzacji. PiS złożyło w tej sprawie nawet zawiadomienie do prokuratury. Sprzedaży spółki sprzeciwia się też SLD.

Zdaniem ekspertów, PKP powinny się pozbyć Intercity, a nie Energetyki. - W pierwszej kolejności, w Polsce, powinniśmy prywatyzować pasażerskie spółki kolejowe, jako te, z którymi mamy największe problemy i które stale przynoszą straty. Dotyczy to także PKP Intercity - mówi money.pl Małgorzata Kuczewska-Łaska, menadżer od lat związana z polskim rynkiem kolejowym. Jej zdaniem państwowemu PKP Intercity będzie coraz trudniej konkurować z zagranicznymi i prywatnymi przewoźnikami. - Tymczasem PKP sprzedaje bardzo dobrą spółkę i pozyskane pieniądze przeznacza na inwestycje w PKP Intercity, spółkę, która w historii swojego istnienia częściej przynosiła straty niż zyski i w swojej działalności jest praktycznie całkowicie uzależniona od dofinansowania ze strony budżetu państwa - podkreśla.

PKP broni decyzji

Piotr Ciżkowicz z zarządu PKP SA przyznaje, że zarząd robił bardzo dokładne analizy, zanim wziął się za prywatyzację spółki. - Zarzuca się nam, że sprzedaż PKP Energetyka doprowadzi do utraty kontroli państwowej nad strategiczną infrastrukturą. Jednak dostarczanie prądu na kolei nie różni się niczym od dostarczania prądu w innych sektorach gospodarki. Zasady przesyłu są takie same, jak w przypadku dostaw prądu do szpitali, szkół czy przedsiębiorstw. Warto także podkreślić, że rynek energetyki jest regulowany przez URE i tym regulacjom podlegają wszyscy - niezależnie od tego czy dana firma znajduje się w rękach prywatnych czy państwowych. Bardzo dokładnie analizowaliśmy te kwestie, przygotowując się do prywatyzacji PKP Energetyka. Zawsze, podejmując decyzję o sprzedaży, wcześniej dokładnie analizujemy otoczenie rynkowe - przekonuje. Czytaj więcej na ten temat...

CVC jest globalną firmą private equity oraz firmą doradztwa inwestycyjnego, założoną w 1981 roku. Posiada sieć 22 biur na terenie Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych. CVC zarządza środkami inwestorów z Ameryki Północnej (55 proc.), Europy (28 proc.), Azji i Bliskiego Wschodu, którzy powierzają swój kapitał CVC na przeszło 10-letnie okresy. Bieżąca wartość aktywów firmy przekracza kwotę 52 mld USD.

Spółka PKP Energetyka działa na polskim rynku od 2001 roku. Jest jednym z największych sprzedawców energii elektrycznej, w tym energii elektrycznej trakcyjnej (przeznaczonej dla przewoźników kolejowych).

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)