Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PSEW: Każdy 1 GW energii z wiatru w systemie obniża ceny o 21 zł/MWh

3
Podziel się

Wprowadzenie do systemu energetycznego 1 000 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie obniża ceny hurtowe energii o 21 zł/MWh, poinformował prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

PSEW: Każdy 1 GW energii z wiatru w systemie obniża ceny o 21 zł/MWh
bEqWRWDF

"Aukcja OZE pokazała, że energetyka wiatrowa na lądzie jest najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej, nie tylko w Europie, ale w Polsce. Już dzisiaj energetyka wiatrowa na lądzie obniża ceny. Z naszych wyliczeń eksperckich wynika, że każdy 1 000 MW zmiennego źródła energii, jakim jest dzisiaj głównie energetyka wiatrowa, wprowadzony do systemu obniża dziś ceny energii o 21 zł na MWh" - powiedział Gajowiecki podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Górnictwa i Energii.

Wskazał, że takie obniżki będą możliwe także w następnych latach. W związku z wygranym przetargiem inwestorzy dostarczą do systemu 1 GW mocy w cenie średniej ok. 200 zł.

Z wyliczeń PSEW wynika przykładowo, że jeśli w środę rano cena energii kontraktowanej na przyszły rok wynosiła 277 zł/MWh, to przy dodatkowych 2 GW mocy z wiatru w systemie w przyszłym roku cena na giełdzie wynosiłaby 265 zł/MWh (o 12 zł/MWh mniej). Z kolei przy 4,5 GW więcej niż mamy dzisiaj cena spadłaby do 252 zł/MWh, czyli byłaby o 25 zł niższa niż obecnie.

bEqWRWDH

"Możliwe, że te ceny byłyby jeszcze niższe, gdybyśmy nie byli w pułapce regulacyjnej, co by pozwoliło na zastosowanie najnowszych technologii, umożliwiających instalowanie maszyn o sprawności powyżej 40%" - podkreślił prezes.

Dzisiaj średnia sprawność w Polsce to 20%.

"Chcielibyśmy mieć możliwość inwestowania w energetykę wiatrową na lądzie bez jakiegokolwiek wsparcia" - powiedział Gajowiecki.

Pierwsze umowy pomiędzy wytwórcami energii wiatrowej a odbiorcami przemysłowymi zostały już zawarte.

bEqWRWDN

Prezes PSEW zadeklarował też, że PSEW w ramach konsultacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. zgłosi propozycję kodeksu dobrych praktyk branży.

bEqWRWEi
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
karroryfer
3 lata temu
niestety wiatraki = duża zmienność i póki nie będzie odpowiednio dużo energi zapasowej to ich udział nie może wzrosnąc powyżej 10-20% całości
adam
3 lata temu
Ciekaw jestem, jak pan Gajowiecki to policzył? Czy uwzględnił, że energetyka wiatrowa jest rozproszona i na jeden blok klasyczny potrzeba 200 wiatraków? Czy uwzględnił, że inwestowanie w energetykę wiatrową wymaga równoczesnego inwestowania w energetykę klasyczną, która zastąpi wiatraki w sytuacji, gdy wiatr nie będzie miał życzenia wiać? Czy uwzglednił, że operatorzy systemów dystrybucyjnych mają obowiązek zakupu energii pochodzącej z wiatru zarówno wtedy, gdy jej potrzebują, jak i wtedy, gdy jest zbędna, natomiast klasyczne źródła energii nie mają gwarancji zbytu? Czy uwzględnił, że cena energii elektrycznej ze źródeł klasycznych jest obciążona olbrzymimi opłatami za emisję CO2, co jest totalną bzdurą ekonomiczną (a i ekologiczną)? Czy uwzględnił, że inwestycje w energetykę wiatrową są dotowane ze środków publicznych? Jednym słowem cały ten wywód, to robienie ludziom wody z mózgu.
Konsument
3 lata temu
Kręcenie kota ogonem--podajcie ile kosztuje wyprodukowanie 100 kw prądu z węgla ,a ile z wiatraków.To bedzie jasne dla wszystkich, a nie jakieś 25zł z GW. Dlaczego cały świat idzie za wiatrakami a Nasz Rząd/PIS/ jest przeciw.
bEqWRWEj