Notowania

energetyka
28.10.2015 08:59

Rating Tauronu w dół. Przejęcie kopalni Brzeszcze coraz bardziej kosztowne

Wymuszone przez poprzedni rząd plany przejęcia nierentownych kopalń węgla mogą utrudnić działalność firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)

Fitch Rating obniżył perspektywę ratingów Tauron Polska Energia do negatywnej ze stabilnej i podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu dla długu w walutach obcych i krajowej na poziomie BBB. Wymuszone przez poprzedni rząd plany przejęcia nierentownych kopalń węgla mogą utrudnić działalność firmy.

Aktualizacja: godz. 13.30

Agencja Fitch tłumaczy, że obniżka perspektywy wyniki z niższego oczekiwanego średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) w segmencie dystrybucji od 2016 r., "a także niedawno uzgodnionej akwizycji części aktywów przynoszącej straty kopalni KWK Brzeszcze".

"Negatywne skutki tych dwóch czynników mogą zostać ograniczone dzięki podniesieniu kapitału, zaproponowanemu niedawno przez rząd" - podkreśla Fitch w komunikacie.

Agencja wskazała też, że perspektywa może powrócić do stabilnej, jeśli spółka ograniczy swoje duże planowane wydatki inwestycyjne.

Tauron odpowiada, że zarząd prowadzi działania, które mają poprawić perspektywę z powrotem na stabilną. – Tauron prowadzi działania, które pozwolą na utrzymanie stabilnej sytuacji finansowej Grupy. Zamierzamy elastycznie podchodzić do realizacji inwestycji i dostosowywać je do możliwości finansowych Grupy. Pracujemy też nad nowym programem obligacji, który umożliwi refinansowanie zapadającego w grudniu przyszłego roku zadłużenia w wysokości 3 mld zł oraz finansowanie wydatków inwestycyjnych – mówi Anna Striżyk, wiceprezes Tauronu ds. ekonomiczno-finansowych.

W pierwszym kwartale tego roku spółka sprzedała na rynku obligacje za 1,75 mld zł z oprocentowaniem o 0,9 procent wyższym od stawki WIBOR. Pieniądze miały być przeznaczone na budowę nowoczesnego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. W przypadku spadku ratingów takie warunki w przyszłości mogą być trudne do uzyskania.

Notowania tygodniowe akcji Tauronu

Tydzień temu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych ostrzegło, że może zablokować przejęcie Kopalni Brzeszcze. SII wystosowało dziś pismo do zarządu spółki. Wobec opublikowanych w ostatnich dniach przez Tauron informacji o zwołaniu walnego zgromadzenia w sprawie emisji 80 mln akcji, a także, dotyczących kupna Kopalni Brzeszcze, poproszono o wyjaśnienia. SII ostrzegło, że może skutecznie zablokować plany spółki, nie dopuszczając do uchwalenia emisji, do czego potrzebne jest 4/5 głosów na walnym zgromadzeniu.

Kopalnia Brzeszcze okazało się, że jest warta 1 zł, czyli tanio. Tyle że później trzeba będzie ją dokapitalizować kwotą 185 mln zł i przejąć jej 1500 pracowników, zawierając z nimi układ zbiorowy. Tauron już zadeklarował, że będzie to finansował długiem. A ten może być droższy przez ewentualny spadek ratingów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: energetyka, tpe, rating, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz