Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ratunek dla PBG. Wierzyciele przejmą akcje

0
Podziel się:

PBG w upadłości układowej podpisało ze swoimi największymi wierzycielami umowę restrukturyzacyjną - podała spółka.

Ratunek dla PBG. Wierzyciele przejmą akcje
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

"Umowa restrukturyzacyjna zawiera zobowiązanie wierzycieli do oddania głosu za układem podczas zgromadzenia wierzycieli, zaplanowanego na dni od 3 do 5 sierpnia bieżącego roku. W umowie restrukturyzacyjnej ustalono między innymi zasady wykonania układu, możliwość finansowania działalności operacyjnej i nowych kontraktów" - czytamy w informacji spółki.

Finansowanie działalności PBG wesprze główny akcjonariusz Jerzy Wiśniewski, który po zatwierdzeniu układu będzie posiadał 23,6 procent akcji i nadal będzie kierował pracami zarządu.

W ramach postępowania układowego PBG złożyło 28 kwietnia w sądzie uzgodnione propozycje układowe, które będą podstawą głosowania podczas zgromadzenia. Zakładają one spłatę wierzytelności w ratach układowych w wysokości od 8 do 21 procent wartości wierzytelności zgodnie z harmonogramem (tj. od 31 grudnia 2015 do 30 czerwca 2020 roku) oraz konwersję wierzytelności na nowe akcje PBG. Spółka proponuje ponadto zabezpieczenie wierzytelności układowych zastawem na akcjach Rafako należących zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio do PBG.

"Ustanowienie zastawu na mocy układu dotyczy praktycznie każdego z wierzycieli tak, że zabezpieczenia są zapewnione zarówno drobnym, jak i większym wierzycielom handlowym" - czytamy dalej.

Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu wszystkim wierzycielom, z wyjątkiem drobnych wierzycieli spłacanych w całości w gotówce oraz wierzycieli będących akcjonariuszami, PBG zapewni możliwość zamiany płatności rat układowych na obligacje.

Po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje zgodnie z propozycjami układowymi, do wierzycieli finansowych będzie należeć około 75 procent akcji PBG. W rękach założyciela i głównego akcjonariusza PBG - Jerzego Wiśniewskiego, po przeprowadzeniu konwersji wierzytelności na akcje spółki należeć będzie około 23,6 procent akcji spółki.

Na podstawie umowy restrukturyzacyjnej PBG będzie zobowiązane do utrzymywania pakietu kontrolnego w Rafako oraz odkupu 75 procent udziałów PBG oil and gas sp. z o.o., które należą obecnie do Jerzego Wiśniewskiego.

Z wierzycielami uzgodniono także mechanizm korzystania przez PBG oraz PBG oil and gas ze środków pochodzących z procesu dezinwestycji w wysokości do 151 mln zł. Jerzy Wiśniewski będzie współfinansował działalność PBG m.in. udzielając dodatkowego finansowania w formie pożyczki.

"Mając na uwadze to jak niezwykle skomplikowany i wymagający jest proces restrukturyzacji PBG, jak również ogromny wysiłek i zaangażowanie wszystkich stron uczestniczących w pracach nad przygotowaniem warunków restrukturyzacji spółki cieszę się, że udało się doprowadzić do momentu, w którym możliwe było podpisanie dokumentacji restrukturyzacyjnej. To jest nasz wspólny sukces - wierzycieli, akcjonariuszy oraz spółki" - powiedziała wiceprezes PBG Kinga Banaszak-Filipiak, cytowana w informacji PBG.

Podczas walnego zgromadzenia 31 lipca, akcjonariusze PBG zdecydowali o warunkowym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki poprzez emisję do 45 mln akcji serii I o łącznej wartości do 900 tysięcy złotych. Emisja skierowana jest do Jerzego Wiśniewskiego.

PBG S.A. w upadłości układowej świadczy specjalistyczne usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw. Prowadzoną działalność wykonuje jako generalny realizator, uczestnik konsorcjum lub podwykonawca w zakresie: projektowania, wykonawstwa, remontów, eksploatacji i serwisu w obszarach: wydobycia i przesyłu gazu ziemnego i ropy naftowej oraz magazynowania gazu ziemnego i paliw (LNG, LPG, C5+ oraz CNG).

energetyka
budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)