Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosną ceny srebra, ale kruszec ten pozostanie uzależniony od rynku złota

0
Podziel się:
Rosną ceny srebra, ale kruszec ten pozostanie uzależniony od rynku złota
bECYyAsB

Warszawa, 05.07.2016 (ISBnews/ Superfund TFI)
- Poprzedni tydzień na rynkach metali szlachetnych przyniósł znaczące wzrosty ich cen. Był to już piąty z rzędu wzrostowy tydzień na rynku złota, podczas którego notowania żółtego kruszcu ustabilizowały się wyraźnie powyżej poziomu 1300 USD za uncję. Jednak bardziej od cen złota, uwagę inwestorów przyciągały zwyżki na rynkach pozostałych metali szlachetnych. Notowania srebra, platyny i palladu, czyli tzw. "białych" metali szlachetnych, poszybowały w górę, pokonując z impetem ważne techniczne poziomy oporu. Na rynku platyny takim poziomem było 1000 USD za uncję, natomiast na rynku palladu - 600 USD za uncję. Tymczasem na wykresie srebra pokonanych zostało kilka technicznych barier z kolei.

W poniedziałek notowania srebra wzrosły aż o 2,7%, kończąc sesję powyżej poziomu 20 USD za uncję. Ale w czasie trwania sesji strona popytowa pokazywała jeszcze większą siłę, a notowania srebra na chwilę przekroczyły barierę 21 USD za uncję. Ostatecznie jednak na poniedziałkowej świecy utworzył się długi górny cień, a już dzisiaj rano notowania srebra zeszły poniżej poziomu 20 USD za uncję.

Duża wczorajsza zmienność cen srebra poniekąd miała związek z mniejszą płynnością na rynkach surowcowych, związaną z nieobecnością Amerykanów, obchodzących 4 lipca święto. Jednak na ogół notowania srebra cechują się większymi wahaniami niż notowania bardziej stabilnego i popularniejszego wśród inwestorów złota.

bECYyAsD

Nie ulega wątpliwości, że obserwowana ostatnio dynamiczna zwyżka notowań srebra świadczy o dużej sile kupujących na tym rynku. Jednak warto mieć na uwadze to, że cena tego surowca prawdopodobnie pozostanie uzależniona od złota - a to ostatnie w tym tygodniu nie wybiło się na nowe cenowe szczyty. Ponadto, gwałtowność ruchu wzrostowego zwiększa prawdopodobieństwo równie dynamicznej korekty spadkowej. Na razie obserwujemy relatywnie niewielki spadek cen srebra - ale to, co będzie się działo dalej z notowaniami tego surowca, zależy także od globalnej awersji do ryzyka. Jeśli niepewność dotycząca Brexitu nie będzie maleć, to ceny złota, a tym samym także srebra, powinny utrzymywać się wysoko.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

bECYyAte
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)