Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Saudi Aramco idzie po giełdowy rekord świata. Szejkowie chcą aż 100 mld dolarów za akcje

8
Podziel się:

Gigant naftowy z Arabii Saudyjskiej Saudi Aramco zwrócił się do banków JPMorgan Chase & Co i Morgan Stanley o przeprowadzenie olbrzymiej emisji publicznej akcji, która ma wprowadzić akcje spółki na światowe giełdy. Do współpracy ma być zaproszony również bank, który zapewni dostęp do chińskich inwestorów. Oferta za 100 mld dolarów pobić ma poprzedni rekord. Należy on obecnie do chińskiego Alibaby i wynosi zaledwie 25 mld dolarów.

Saudi Aramco idzie po giełdowy rekord świata. Szejkowie chcą aż 100 mld dolarów za akcje
(AP/FOTOLINK)

Dwa wielkie amerykańskie banki JPMorgan Chase & Co i Morgan Stanley dołączyły do banku inwestycyjnego Moelis & Co, tworząc grupę, która ma przeprowadzić ofertę publiczną (IPO). Najprawdopodobniej będzie to historyczny rekord. Saudyjscy szejkowie ze sprzedaży akcji Saudi Aramco chcą uzyskać 100 mld dolarów.

Dla porównania poprzedni rekord należał do chińskiego lidera sprzedaży detalicznej w internecie Alibaba Holdings Group, który w ofercie publicznej uzyskał 25 mld dolarów. Facebook w 2012 roku zebrał z rynku "zaledwie" 16 mld dolarów. To pokazuje jak wielkie wydarzenie szykuje się na światowych rynkach finansowych.

Największe oferty publiczne w historii
wartość data oferty
Alibaba Holdings Group (Chiny) 25 mld dolarów wrzesień 2014
ABC Bank (Chiny) 19,228 mld dolarów lipiec 2010
ICBC Bank (Chiny) 19,092 mld dolarów październik 2010
NTT DoCoMo (Japonia) 18,099 mld dolarów październik 1998
Visa Inc. (USA) 17,864 mld dolarów marzec 2008
AIA (Hong-Kong) 17,816 mld dolarów październik 2010
Enel S.p.A. (Włochy) 16,452 mld dolarów listopad 1999
Facebook (USA) 16,007 mld dolarów maj 2012
General Motors (USA) 15,774 mld dolarów listopad 2010
Nippon Tel (Japonia) 15,301 mld dolarów luty 1987
źródło: investopedia.com

Brytyjski HSBC Holdings Plc wyłonił się jako główny gracz z listy pięciu banków - cztery pozostałe są chińskie - które mogą zapewnić dostęp do oferty chińskim inwestorom. Do nich będzie skierowana bardzo ważna część oferty - podaje Agencja Reutera.

Oferta publiczna Saudi Aramco jest częścią ambitnego planu rządu Arabii Saudyjskiej, znanego jako Wizja 2030, by zdywersyfikować gospodarkę, odrywając ją od uzależnienia od ropy naftowej.

Plan prowadzony jest przez zastępcę korony książęcej Mohammeda bin Salmana, który odpowiedzialny jest za sektor energetyczny i politykę gospodarczą Arabii Saudyjskiej. W ubiegłym roku ocenił on, że po ofercie publicznej całkowita wartość rynkowa Aramco wyniesie minimum 2 biliony dolarów, a prawdopodobnie dużo więcej.

Do 5 proc. akcji Saudi Aramco ma być notowane na giełdzie saudyjskiej w Rijadzie oraz na jednej lub kilku giełdach światowych. Najprawdopodobniej będzie to Nowy Jork, faworyzowany przez rząd Arabii Saudyjskiej, ale rozważane są też: Londyn i Toronto - podał „Wall Street Journal” w poniedziałek. Rozmowy prowadzone są również z giełdą w Singapurze o obrót wtórny.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
et
7 lat temu
gdzie tu logika ?? ilość ropy znana, codziennie jej ubywa a wartość akcji rośnie......
???.
7 lat temu
A co to za przebrańcy z kółkami na głowach ? Jak duchy.
madry inwesto...
7 lat temu
u nas byl POdobny przekret....na Gold... a tu na ROPE.....
PJB
7 lat temu
No i już wiadomo czemu cena ropy tak ostatnio rosła. Po sprzedaży akcji produkcja ruszy pełna parą i cena pójdzie w dół, pytanie tylko o ile. Stawiam na 35 USD za baryłkę, w końcu ropy jest decydowanie za dużo jak na obecne potrzeby.
długi wacek
7 lat temu
U nich szejkowie ubrali się w białe suknie, natomiast u nas zrobili odwrotnie czyli ubrali czarne. Różnią się czymś? Kolorem na pewno.