Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Savills: W kilka lat przybędzie min. 52 tys. m2 elastycznej powierzchni biurowej

0
Podziel się:

Warszawa, 27.03.2018 (ISBnews) - Na pięciu głównych rynkach w Polsce funkcjonują już 174 lokalizacje, oferujące elastyczną przestrzeń do pracy o łącznej powierzchni 129 000 m2. Zdecydowanym liderem jest Warszawa z ponad 94 000 m2 elastycznej powierzchni biurowej, z czego 80% znajduje się w budynkach sklasyfikowanych jako nowoczesne biurowce. W nadchodzących latach w Polsce przybędzie co najmniej 52 000 m2 elastycznej powierzchni biurowej, podała firma doradcza Savills. 

Savills: W kilka lat przybędzie min. 52 tys. m2 elastycznej powierzchni biurowej

Coworki i biura serwisowane oferują w Polsce łącznie 129 000 m2 powierzchni, zaś a w samej Warszawie wynajęto w 2017 r. więcej elastycznej powierzchni, niż w stolicach Hiszpanii, Holandii czy Austrii. Na drugim miejscu jest Kraków (ponad 17 000 m2), a na kolejnych pozycjach plasuje się Poznań (9300 m2), Wrocław (6200 m2) oraz Łódź (2200 m2).

W Warszawie nadal jest więcej biur serwisowanych niż coworków (o ok. 10 000 m2), ale tendencja do wynajmowania coraz większych metraży przez operatorów coworkingowych może jeszcze w tym roku odwrócić te proporcje.

"Rok 2017 bez wątpienia należał do coworków. To rozpędzony pociąg, który nie zamierza się zatrzymać, tworząc prawdziwą rewolucję na rynku tradycyjnych nieruchomości biurowych. Rozwój rynku elastycznych miejsc pracy postępuje tak dynamicznie, że niektórzy zaczęli dostrzegać pewne ryzyka z tym związane. W Polsce jest jednak jeszcze miejsce dla nowych operatorów oraz na ekspansje już obecnych. Nadal istnieją regiony poza Warszawą, które wydają się być niedostrzegane przez ten sektor, a mają potencjał" - powiedział dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills Jarosław Pilch, komentując dane z drugiej edycji raportu Savills ,,Elastyczne miejsca pracy w Polsce".

Udział elastycznych powierzchni stanowił blisko 4% całkowitego popytu na nowoczesne powierzchnię biurowe w Warszawie. Oznacza to wzrost niemal czterokrotny w przeciągu dwóch lat. Ograniczona podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie planowana na lata 2018-2019 i spadający poziom pustostanów napędzi popyt na biura serwisowane i coworki.

"Spodziewam się, że wiele dużych firm może wejść na polski rynek, w pierwszej kolejności wynajmując biuro właśnie w takiej przestrzeni. Dla części firm taka powierzchnia jest również odpowiedzią na wejście w życie standardu MSSF16 i konieczność wykazania w bilansach jako zobowiązania umów najmu zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Z drugiej strony, operatorzy, których nie ma jeszcze w Polsce mają świadomość, że jeśli podpisywać umowy to teraz, bo niedługo rynek może się nasycić" - powiedział Pilch.

Podkreślił, że do 2020 r. otworzy się większość nowych lokalizacji i będzie to chwila prawdy, która zweryfikuje nowy fenomen i odpowie na pytanie czy coworków i biur serwisowanych nie jest za dużo.

Z raportu wynika, że coworki i biura serwisowane wykorzystywane są przede wszystkim przez duże korporacje, które lokują w nich swoje krótkoterminowe projekty. Elastyczne warunki najmu pozwalające na wynajem nawet jednego stanowiska pracy na zaledwie kilka godzin przyciągają również młode, rozwijające się przedsiębiorstwa. W Polsce z programów publicznych w ciągu najbliższych pięciu lat na politykę proinnowacyjną przeznaczone zostanie aż 50 mld euro, z czego duża część na wsparcie dla startupów.

Zgodnie z danymi Savills, w 2017 r. w Warszawie operatorzy biur serwisowanych i coworków podpisali umowy najmu na 31 300 m2. W zeszłym roku na polskim rynku zadebiutowali m.in.: New Work Serviced Offices, Mindspace, Solution Space oraz Bobo Coworking. Wielu deweloperów dostrzegając nowy trend decyduje się na współpracę z operatorem elastycznych powierzchni lub sami tworzą spółki świadczące tego rodzaju usługi.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)