Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Kulczykowie odzyskali kontrolę nad odwiertem gazu w Rumunii

6
Podziel się:

Wciąż nie wiadomo co było przyczyną niespodziewane uwolnienie gazu z instalacji. W tej sprawie władze spółki zapowiedziały niezależne śledztwo.

Kanadyjska grupa SafetyBoss w akcji.
Kanadyjska grupa SafetyBoss w akcji. (Safety Boss)

Po trzech tygodniach od wybuchu pożaru na odwiercie gazowym w Rumunii udało się spółce Serinus Energy opanować sytuację. Wciąż nie wiadomo co było przyczyną niespodziewane uwolnienie gazu z instalacji. W tej sprawie władze spółki zapowiedziały niezależne śledztwo.

"Spółce udało się w sposób bezpieczny odzyskać kontrolę nad odwiertem gazowym Moftinu-1001" - głosi poniedziałkowy komunikat Serinus Energy.

Spółka, której głównym właścicielem jest rodzina Kulczyków, w połowie grudnia poinformowała o wybuchu instalacji na złożach gazu w Rumunii, który doprowadził do pożaru. Aż trzy tygodnie trwały działania mające na celu opanowanie sytuacji.

Przypomnijmy, że w trakcie rutynowych działań przygotowujących odwiert Moftinu-1001 do dalszej produkcji nastąpiło niespodziewane uwolnienie gazu, co w następstwie spowodowało zapłon.

Eksperci w zakresie przywracania kontroli nad odwiertami z kanadyjskiego Safety Boss pojawili się na miejscu zdarzenia dwa dni po zdarzeniu i od tego czasu usilnie pracowali nad oczyszczaniem miejsca ze zniszczonego wyposażenia wiertni w celu uzyskania niezbędnego dostępu do głowicy odwiertu, co pozwoliło na przeprowadzenie operacji przywracania kontroli - informuje zarząd.

W akcji brali udział też przedstawiciele rumuńskiego Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Awaryjnych. "Zapewnili sprzęt do pompowania wody i wozy strażackie" - wylicza Serinus.

Obecnie spółka zamierza zająć się niezależnym śledztwem w sprawie wypadku i oceną potrzebnej rekonstrukcji odwiertu, aby przygotować go do produkcji.

Zobacz także: Ogromny wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim

"Spółka pozostaje w stałym kontakcie ze swoim agentem ubezpieczeniowym oraz wyznaczonym rzeczoznawcą ubezpieczeniowym odnośnie wypadku, ochrony ubezpieczeniowej i ewentualnych roszczeń" - czytamy w komunikacie.

Do wypadku doszło niedaleko miasta Satu Mare na północy Rumunii. Zaraz po zdarzeniu spółka informowała, że nikt z personelu i wykonawców nie odniósł obrażeń.

W listopadzie spółka ogłosiła, że będzie koncentrowała się na działalności w Rumunii. Projekt zagospodarowania gazu Moftinu to projekt o krótkim horyzoncie realizacji. Produkcja z odwiertów gazowych Moftinu-1001 i Moftinu-1000 miała rozpocząć się na początku 2018 roku.

Serinus to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zróżnicowane portfolio projektów wydobywczych gazu i ropy naftowej w Brunei, Tunezji i Rumunii. Jej głównym udziałowcem jest Kulczyk Investments - spółka Dominiki i Sebastiana Kulczyków.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
kiddy
5 lata temu
kiddy jakas komisja odnosnie okradania Panstwa Polskiego przez kulczyka??????????
Plebs
5 lata temu
Oni mają najdroższe autostrady w Europie może i na świecie Być może będą mieli najdroższy gaz na świecie i dziwne że państwo trzyma jeszcze ich strony jak ja bym chciał mieć tylu kolegów bogatych i wpływowych oczywiście
Paweł Kruk
5 lata temu
Rumuni pogońcie Kulczyków bo za gaz będziecie tak drogo płacić jak w Polsce za ich autostrady.
Psychiatra
5 lata temu
Mario bierze to samo co Antonii. Te same objawy
Hans Kloss
5 lata temu
Turcy to wyszli z Rumunii w XIX wieku