Notowania

Wzrosty ominęły Wall Street. Znów spekulacje o decyzjach Fed

Sprawdź, jak w piątek przebiegła sesja na nowojorskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP Photo/Richard Drew)
Obecnie inwestorzy szacują prawdopodobieństwo podwyżki na 30 procent.

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian. Uwaga inwestorów skupiała się na wypowiedziach przedstawicieli największych banków centralnych.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,06 proc. do 21 797,79 pkt. S&P 500 zniżkował o 0,15 proc. do 2461,43 pkt. Nasdaq Comp. spadł o 0,59 proc. do 6.360,19 pkt.

Notowania spółek w dół pociągnęły doniesienia o kolejnym huraganach, które zbliżają się do USA.

Huragan Jose, który w piątek zbliżył się na 700 km do Małych Antyli, jest "skrajnie niebezpieczny" - podało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Gubernator Florydy wezwał z kolei do podporządkowania się nakazowi ewakuacji wobec zbliżania się huraganu Irma.

Inwestorzy na razie nie wystraszyli się PiS

Rick Scott, gubernator Florydy, która oczekuje uderzenia huraganu Irma, ogłosił w piątek, że wszyscy mieszkańcy tego stanu oraz południowo-wschodnich obszarów USA powinni się przygotować do "rychłej ewakuacji".

Pod koniec tygodnia uwaga rynków skupia się też na bankach centralnych - czwartkowym posiedzeniu EBC i wypowiedziach jego prezesa, Mario Draghiego, a także piątkowych wystąpieniach bankierów z amerykańskiej Rezerwy Federalnej.Po południu głos zabrał Patrick Harker, prezes Fed z Filadelfii. W swojej wypowiedzi bankier nie odniósł się jednak do polityki monetarnej.

Wcześniej wypowiadali się z kolei inni przedstawiciele FOMC: prezes Fed w Nowym Jorku William Dudley, prezes Fed z Kansas City Esther George oraz prezes Fed w Cleveland Loretta Mester. Wszyscy powtórzyli, że Rezerwa Federalna powinna trzymać się swojego planu stopniowego podnoszenia stóp procentowych.

Były to ostatnie wypowiedzi bankierów z FOMC przed wrześniowym posiedzeniem banku (19-20 września).

Obecnie rynek wycenia prawdopodobieństwo na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Fed w grudniu 2017 r. na nieco ponad 30 proc.

Z kolei w Europie, w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00 proc., 0,25 proc. oraz -0,40 proc.

Rada potwierdziła, że zakupy aktywów netto mają być prowadzone na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej - w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu.

Na konferencji po posiedzeniu EBC Mario Draghi, prezes banku poinformował, że większość decyzji ws. programu QE zostanie podjętych w październiku.

Tymczasem źródła, na które powołuje się agencja Reuters, podały, że podczas dyskusji na czwartkowym posiedzeniu EBC był szeroki konsensus co do tego, że następnym krokiem powinno być ograniczenie wsparcia dla gospodarki.

Tagi: sesja na wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz