Notowania

wall street
02.02.2016 05:39

Sesja na Wall Street. Spokojny początek miesiąca

Niepokoją dane z amerykańskiego przemysłu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się minimalnymi zmianami, chociaż przez większość dnia indeksy wyraźnie zniżkowały po danych z amerykańskiego przemysłu. Wskazały one na utrzymującą się słabość w tym sektorze. Rozczarowujące były też odczyty wskaźników PMI z Chin.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w styczniu do 48,2 pkt. z 48,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 48,4 pkt. Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze. Wskaźnik już po raz czwarty miesiąc z rzędu znalazł się poniżej tej wartości.

Dosyć neutralne dla zachowania inwestorów okazały się informacje na temat wydatków amerykańskich konsumentów w grudniu - pozostały bez zmian miesiąc do miesiąca. W listopadzie wzrosły o 0,5 proc. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,3 proc., wobec wzrostu o 0,3 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,1 proc. oraz że dochody wzrosną o 0,2 proc.

Poniedziałkowe notowania indeksów z Wall Street

Słabe dane napłynęły w poniedziałek z Chin. Indeks PMI w sektorze przemysłowym wyniósł w styczniu 49,4 pkt. wobec 49,7 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,6 pkt. Indeks ten spada już od 6 miesięcy, co jest rekordem.

- Te dane rozczarowują rynek, bo ani produkcja, ani nowe zamówienia w przemyśle nie wykazują oznak odbicia - ocenił dla Bloomberga William Wong, ekonomista Shenwan Hongyuan Group Co. w Hongkongu.

Po słabszych od oczekiwań odczytach PMI z Chin spadały ceny ropy naftowej. Cenom surowca szkodzą również doniesienia z Arabii Saudyjskiej, które wskazują, że kraj ten nie jest obecnie gotowy do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia OPEC, na którym mogłaby zostać podjęta decyzja o ograniczaniu wydobycia surowca.

Ubiegły tydzień na Wall Street przyniósł kontynuację odbicia i wzrosty głównych indeksów wspieranych przez luźną politykę monetarną banków centralnych Japonii oraz strefy euro. Wzrostom pomagają również oczekiwania, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, od kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższym czasie powstrzyma się Fed.

Tagi: wall street, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz