Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sesja w azji
17.08.2015 08:18

Sesja w Azji. Gospodarka Japonii kurczy się, ale wolniej

W drugim kwartale tego roku gospodarka Japonii zanotowała spadek PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vincent van der Pas/Flickr)

Najważniejsze azjatyckie indeksy zyskały w poniedziałek na wartości. Skala zwyżki to około 0,5 procent, ale część rynków nie uchroniła się przed spadkami. Na dane o wzroście gospodarczym w Japonii pozytywnie zareagowała giełda w Tokio.

Indeksy Nikkei225 zyskał w poniedziałek prawie 0,5 procent i tym samym kontynuował piątkowe wzrosty. Minimalne zyski to zasługa nieco lepszych od oczekiwań danych o PKB w Japonii. Tamtejsza gospodarka w drugim kwartale skurczyła się o 1,6 procent rok do roku (dane zannualizowane). Jest to i tak o 0,3 punktu procentowego lepiej w stosunku do prognoz rynku.

Osłabienie gospodarczej dynamiki przypisuje się w znacznej mierze spadkowi prywatnej konsumpcji, na którą przypada około 60 proc. całej aktywności ekonomicznej. Konsumpcja zmniejszyła się w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku o 0,8 proc., to dwukrotnie szybciej niż oczekiwali analitycy.

Drugim istotnym czynnikiem negatywnym była pierwsza od sześciu kwartałów redukcja japońskiego eksportu do Chin i to o 4,4 proc. - między innymi za sprawą spadku chińskiego zapotrzebowania na komponenty elektroniczne.

Zmniejszył się także wywóz do innych państw azjatyckich i Stanów Zjednoczonych. Rząd Japonii jest jednak zdania, że cały bieżący rok gospodarka zamknie wynikiem dodatnim. Natomiast analitycy spodziewają się w trzecim kwartale tylko umiarkowanego wzrostu.

Wizerunek Japonii na świecie ucierpiał ostatnio po ujawnieniu skandalu w jednej z najważniejszych dla tamtejszej gospodarki firm, Toshibie. Okazało się, że przez sześć lat wysoko postawione szefostwo spółki zawyżało wyniki finansowe.

W wyniku afery prezes i wiceprezes Toshiby zrezygnowali ze stanowisk, a premier Shinzo Abe zapowiedział restrykcyjne kontrole w najważniejszych dla kraju spółkach. Celem ma być wzmocnienie wizerunku japońskich marek na świecie.

Notowania indeksu Shanghai Composite w poniedziałek

Rosła w poniedziałek również giełda w Chinach. Indeks Shanghai Composite poszedł w górę również o prawie 0,5 procent. Na tamtejszy rynek pozytywnie działa uspokojenie sytuacji związanej z ostatnią dewaluacją juana. W czwartek władze chiński poinformowały, że ich celem nie jest silna i długotrwała dewaluacja ich waluty, co uspokoiło nie tylko inwestorów z Chin.

Tagi: sesja w azji, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz