Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Six z S&P: Polska utrzyma wysokie tempo wzrostu PKB w tym roku

0
Podziel się:

Polska utrzyma w tym roku szybkie tempo wzrostu gospodarczego, choć będzie ono niższe niż uzyskane w ub.r. 4,6%, uważa główny ekonomista S&P Global Ratings dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Jean-Michel Six. Według niego, optymalne tempo wzrostu dla Polski to ok. 4,5%.

Six z S&P: Polska utrzyma wysokie tempo wzrostu PKB w tym roku

"Dynamika wzrostu już przekroczyła 4% w 2017 r. i myślę, że biorąc pod uwagę perspektywę najbliższych lat, w ubiegłym roku Polska osiągnęła najwyższe tempo wzrostu. Spodziewam się, że to szybkie tempo prawdopodobnie zostanie utrzymane w 2018 r., zwłaszcza gdy uwzględnimy bardzo korzystne warunki w zakresie handlu w Europie i na rynkach wschodzących. Wydaje się, że optymalne tempo to ok. 4,5% - wyższa dynamika może rodzić problemy z inflacją" - powiedział Six dziennikarzom.

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), PKB wzrósł o 4,6% r/r w 2017 r. wobec 2,9% wzrostu w poprzednim roku.

Dodał, że przy wyższym wzroście "zaczynalibyśmy wchodzić w znany scenariusz: wyższy wzrost płac, wyższa inflacja".

"Z drugiej strony, oczekujemy przyspieszenia wzrostu płac w tym roku. Co do RPP - być może podwyższy stopy pod koniec tego roku lub w przyszłym roku" - powiedział także ekonomista.

Przyznał, że agencja ratingowa przypatruje się polskiej polityce fiskalnej, a także bada możliwe konsekwencje działań Polski na arenie międzynarodowej.

"Patrzymy też na wydarzenia na scenie politycznej i relacje z pozostałymi państwami UE. Ich konsekwencją może być, w najgorszym razie, utrata części transferów unijnych. Ale tutaj mówimy czysto hipotetycznie. Nasze stanowisko jest takie, że dla Polski lepiej jest być bliżej centrum UE niż na jej obrzeżach" - podsumował.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)