Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skanska ma umowę z Saule Technologies na wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych

0
Podziel się:

Skanska podpisała umowę licencyjną z Saule Technologies i nabyła wyłączne prawa do wykorzystania technologii perowskitowej firmy w budownictwie komercyjnym, podała spółka. Pierwsze wdrożenia pilotażowe odbędą się w 2018 roku w Polsce. 

Skanska ma umowę z Saule Technologies na wykorzystanie ogniw fotowoltaicznych

"Ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu oferują nowe możliwości architektom i firmom budowlanym chcącym korzystać z energii słonecznej. Nasze moduły są lżejsze, cieńsze i znacznie bardziej elastyczne w wymiarze projektowym, niż najpopularniejsze ogniwa krzemowe. Możemy dostosować kształt, kolor i rozmiar modułów do potrzeb klienta i zainstalować je na każdej dostępnej powierzchni budynku, niekoniecznie na dachu" - powiedziała współzałożycielka i CTO Saule Technologies Olga Malinkiewicz, cytowana w komunikacie.

Skanska zamierza wykorzystać ogniwa fotowoltaiczne z perowskitów w budynkach biurowych.

"Współpraca z utalentowanymi naukowcami z Saule pozwala nam tworzyć budynki coraz bardziej wydajne energetycznie lub nawet samowystarczalne. Dotychczas nie było to możliwe na dużą skalę. Zmiana klimatu to jedno z największych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć współczesny świat. Przyczynia się ona do powstawania ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotykają kraje na całym świecie coraz częściej i z coraz większą siłą. Z kolei ustawodawcy wywierają o wiele większy nacisk na prowadzenie działalności w zrównoważony sposób, z dużą dbałością o środowisko" - powiedziała Katarzyna Zawodna, prezes spółek biurowych Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Perowskity to krystaliczne materiały, które mogą zastąpić krzem, dotychczas najpowszechniej stosowany w ogniwach fotowoltaicznych półprzewodnik. Saule Technologies od 2014 roku pracuje nad zastosowaniem druku atramentowego do produkcji perowskitowych modułów fotowoltaicznych o dowolnym kształcie. Technika ta pozwala dostosować ogniwa słoneczne do różnych powierzchni.

"Technologia perowskitowa oznacza korzyści dla deweloperów, najemców budynków i społeczności: atrakcyjne koszty wdrożenia, mniejsze koszty i zużycie energii elektrycznej oraz niższy ślad węglowy. Możliwość pokrywania całych fasad, łącznie z oknami, ogniwami fotowoltaicznymi, to kolejny krok w stronę zrównoważonego budownictwa, będącego jednym z filarów działalności Skanska" - czytamy także w materiale.

Skanska Property Poland jest deweloperem budynków biurowych. Działa w Polsce od 1997 roku. Firma jest obecna na siedmiu rynkach w Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście.

energetyka
budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)