Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Czar prysł. Akcje Snapchata spadły poniżej ceny z debiutu

9
Podziel się:

Najwięksi pechowcy w cztery miesiące od debiutu stracili 40 proc. zainwestowanych pieniędzy.

Czar prysł. Akcje Snapchata spadły poniżej ceny z debiutu
(AP Photo/Richard Drew)
bEDVMSXV

Niedawno minęły cztery miesiące od największego debiutu giełdowego ostatnich lat w USA. Po początkowej euforii inwestorów nie został nawet ślad. Zyski rzędu 70 proc. wyparowały, a najwięksi pechowcy stracili nawet 40 proc. zainwestowanych pieniędzy. Mowa o Snapchacie, który po fatalnych wynikach nie może się pozbierać.

Przykład akcji amerykańskiej spółki Snap Inc., do której należy popularna aplikacja Snapchat, dobrze pokazuje, jak ulotne mogą być zyski na giełdzie. Już po pierwszych dwóch dniach od debiutu firmy na parkiecie w Nowym Jorku posiadacze jej akcji liczyli blisko 70 proc. zysków. Minęły cztery miesiące i nie został po nich ślad.

Tacy inwestorzy i tak nie są wcale w złej sytuacji. Wielu niedoświadczonych giełdowych graczy skusiło się na zakup akcji Snap'a, gdy te szybowały w górę drugiego dnia po debiucie. Pechowcy, którzy załapali się na nie, gdy kosztowały ponad 29 dolarów za sztukę, w tej chwili są na minusie nawet 40 proc. W poniedziałek wieczorem na zamknięciu amerykańskiej giełdy były warte poniżej 17 dolarów.

bEDVMSXX

Właśnie po 17 dolarów były sprzedawane przed debiutem 2 marca tego roku. To więc historyczny moment, bo wycena Snap Inc. znalazła się pierwszy raz poniżej tej wartości. Nic nie wskazywało na taki obrót spraw, bo debiut spółki był jednym z najlepszych w ostatnich latach.

O tym, jak wielkie było zainteresowanie cztery miesiące temu inwestycją w Snapchat, najlepiej świadczy fakt, że notowania giełdowe wystartowały w debiucie z dwugodzinnym opóźnieniem. System transakcyjny nie nadążał za napływającymi zleceniami kupna, co skończyło się aż 40-proc. przebitką w pierwszych sekundach po wystartowaniu handlu. Relację z debiutu Snap'a opisywaliśmy w tekście: "Niesamowity giełdowy debiut Snapchata. Akcje w górę o 40 procent!".

Poważne wątpliwości inwestorów co do perspektyw spółki pojawiły się na początku maja. Wtedy poznaliśmy pierwszy raport kwartalny, który wykazał spadek przychodów reklamowych Snapchata o 15 mln dolarów. W efekcie straty firmy wzrosły do rekordowego poziomu - przekroczyły 2 mld dolarów.

bEDVMSYd
Zobacz także: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Snap do tej pory ani razu nie wypracował zysków, ale to co pokazały statystyki za pierwszy kwartał tego roku to prawdziwa katastrofa. To dwa razy większa strata niż przez ostatnie osiem kwartałów razem wziętych. Przeciętnie co kwartał straty były na poziomie około 100 mln dolarów.

Mimo ostatnich dużych spadków na giełdzie akcje Snapa wciąż są relatywnie dużo warte. Przy kursie na poziomie około 17 dolarów cała firma ma wartość prawie 24 mld dolarów. Mniej więcej tyle, ile razem warte są dwie największe spółki z warszawskiej giełdy. Mowa o banku PKO BP i PKN Orlen.

bEDVMSYe

Na czym polega fenomen Snapchata? Pozwala użytkownikom na szybkie wykonanie zdjęcia lub krótkiego filmiku i podzielenie się nimi ze znajomymi. Co charakterystyczne, wykonane zdjęcia usuwają się szybko samoczynnie i nie są dostępne publicznie. Według badań, około jedna trzecia nastolatków w USA uważa Snapchat za najlepsze medium społecznościowe.

Snapchat aspiruje do konkurowania z największymi serwisami tego typu, takimi jak Facebook czy Instagram, z których wciąż korzysta znacznie więcej ludzi. Najnowsze statystyki wskazują, że z portalu Marka Zuckerberga dziennie korzysta blisko 1,3 mld użytkowników, a na Instagram loguje się 400 mln osób. Dla porównania Snapchat ma około 166 mln aktywnych użytkowników.

bEDVMSYy
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
dfg
4 lata temu
Podpuścili lemingów, to i poszli pod nóż. A garbate nosy są jeszcze bardziej garbate...
MICHAL
4 lata temu
GIELDA TO SZULERNIA
iii
4 lata temu
haha ile sa warte spolki internetowe pokazalo yahoo - za ktore Verizon dal 10% wartosci
bEDVMSYz
krzyzak1966
4 lata temu
Czy w USA nie oglądali "Wilka z Wall Street?" Szkłooda heh :( Nie mylcie tego wpisu z "hate" A co dzieje się w Polsce? SKOK-ki, para-banki i firmy "windykacyjne" a bogaci mają się dobrze i jest to im na rękę :)
koval vienna
4 lata temu
gielda to spekulanci i kryminalisci- wszystkich pod sciane