Notowania

sesja na wall street
04.12.2014 22:30

Spadki na Wall Street po posiedzeniu EBC

Europejski Bank Centralny nie zdecydował się na zwiększenie stymulacji gospodarki strefy euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot /REPORTER)

Sesja w USA przyniosła korekcyjne spadki po tym jak dzień wcześniej indeks S&P500 osiągnął nowe historyczne maksima. Pretekstu do sprzedaży akcji dostarczył Europejski Bank Centralny, który nie zdecydował się na zwiększenie stymulacji gospodarki strefy euro.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial Average spadł o 0,07 proc., do 17.900,10 pkt. S&P500 zniżkował o 0,12 proc. i wyniósł 2.071,91 pkt. Z kolei Nasdaq spadł o 0,11 proc., do 4.769,44 punktu.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rada Prezesów EBC ponownie przeszacuje program stymulacyjny na początku przyszłego roku. W kwestii luzowania ilościowego Rada Prezesów EBC nie musi być jednogłośna - oświadczył prezes EBC Mario Draghi po zakończeniu posiedzenia banku, w trakcie którego EBC nie wprowadził zmian w polityce monetarnej.

Draghi ponownie podkreślił konsensus w gronie członków Rady Prezesów EBC co do tego, że bank centralny w razie konieczności powinien zwiększyć program stymulacyjny. Draghi dodał, że EBC pogłębił skalę technicznych przygotowań w sprawie nowego skupu aktywów.

- _ Draghi będzie musiał rozpocząć skup obligacji rządowych, jeśli chce wydobyć gospodarkę strefy euro z obecnego marazmu. Wszystko na to wskazuje, że ostatecznie zobaczymy luzowanie ilościowe w Europie _ - powiedziała Karyn Cavanaugh, strateg inwestycyjny w Voya Investment Management.

Wprowadzenia skupu obligacji rządowych przez EBC spodziewają się również analitycy Barclays. Ich zdaniem, decyzja taka możliwa jest już na następnym posiedzeniu w styczniu.

- _ Dzisiejszy komunikat EBC i konferencja z udziałem prezesa Draghiego utwierdza nas w przekonaniu, że luzowanie ilościowe obejmujące skup obligacji rządowych zostanie prawdopodobnie wprowadzone przez EBC w pierwszym kwartale 2015 i możliwe, że zostanie ogłoszone już na kolejnym posiedzeniu zaplanowanym na 22 stycznia - _napisali analitycy Barclays w komentarzu.

_ - W styczniu będą znane już wyniki drugiej rundy TLTRO i mogą one okazać się słabsze od oczekiwań. Spodziewamy się również, że grudniowa inflacja, która zostanie podana na początku stycznia wskaże na spadek dynamiki cen do 0,0 proc. Dalej spadające oczekiwania inflacyjne sprawią, że wzrośnie presja na EBC, by ten wprowadził dalsze działania, w tym skup obligacji rządowych _ - dodali.

EBC obniżył w czwartek prognozę inflacji w strefie euro. EBC zakłada inflację w tym roku na poziomie 0,3 procent. Wcześniej EBC szacował inflację w tym roku na poziomie 0,6 procent. Według szacunków EBC, inflacja w strefie euro ma przyśpieszyć do 0,7 proc. w 2015 r. EBC. Wcześniej EBC prognozował, że inflacja w przyszłym roku sięgnie 1,1 proc.

Inwestorzy dzisiaj poznali również nowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 297 tysięcy z 314 tysięcy tydzień wcześniej po korekcie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 295 tys. wobec 313 tysięcy tydzień wcześniej przed korektą.

W listopadzie 2014 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 20,7 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2013, po wzroście w październiku 2014 r. o 11,9 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas. Liczba planowanych zwolnień wyniosła w listopadzie 2014 r. 35.940 wobec 51.183 miesiąc wcześniej.

Jutro rynek pozna rządowy raport z amerykańskiego rynku pracy za listopad. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się, że zatrudnienie wzrosło w listopadzie o 230 tys. nowych miejsc pracy. Jeśli te oczekiwania się potwierdzą, będzie to już 10 miesiąc z rzędu wzrostu miejsc pracy w USA o ponad 200 tys., najdłuższa taka seria od 1995 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na wall street, wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz