Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółki z New Connect. Ponad 100 podmiotów naruszyło przepisy

2
Podziel się

Zobacz wyniki analizy najnowszego raportu SII.

Spółki z New Connect. Ponad 100 podmiotów naruszyło przepisy
(777546 / pixabay.com (CC0 Public Domain))
bEpMBIjV

Aż 109 spośród 392 spółek notowanych na "małej giełdzie" nieprawidłowo wypełnia obowiązki odnoszące się do terminów publikacji raportów finansowych i zwoływania obrad zgromadzenia akcjonariuszy - wynika z analizy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

SII zbadało, czy emitenci z rynku NewConnect, czyli zaplecza głównego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przestrzegają przepisów prawa i Regulaminu Alternatywnego Systemu Obrotu w zakresie obowiązujących terminów publikacji raportu rocznego i zwoływania obrad zwyczajnego walnego zgromadzenia. Niestety, wnioski płynące z analizy nie są dobre.

Okazuje się, że najczęstszym naruszeniem, dotyczącym 60 podmiotów, jest opublikowanie raportu rocznego w terminie późniejszym niż w dniu zwołania zwyczajnego walnego zgromadzenia, do czego zobowiązują przepisy prawa. W tym gronie 23 spółki przekazały (lub zamierzają przekazać) wymagany dokument na mniej niż 15 dni przed terminem zwyczajnego walnego zgromadzenia, a 14 spółek na mniej niż 5 dni przed wyznaczonym dniem obrad.

bEpMBIjX

Jak wskazuje SII, są również tacy emitenci (dokładnie sześciu), którzy opublikowali lub opublikują roczny raport okresowy po obradach właścicieli.

Na szczególną uwagę zasługuje jedna ze spółek, której zwyczajne walne zgromadzenie zatwierdziło sprawozdanie finansowe i sprawozdanie zarządu za 2015 rok, podczas gdy te dokumenty do tej pory nie zostały jeszcze przekazane do publicznej wiadomości. Chodzi o MVA Greeen Energy.

Wiele spółek nie radzi sobie także z obowiązkiem odbycia zwyczajnego walnego zgromadzenia w terminie sześciu miesięcy od zakończenia roku obrotowego. W tym roku takich spółek SII naliczyło 50. Ponadto 15 spółek, pomimo takiego obowiązku, nie opublikowało do końca czerwca rocznego raportu okresowego.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest największą organizacją zrzeszającą inwestorów giełdowych w Polsce. Działa od 1999 roku i należy do europejskich organizacji inwestorskich Euroshareholders i Euroinvestors oraz Światowej Federacji Inwestorów WFIC.

bEpMBIky
giełda
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
iuhi
5 lata temu
karac
arek96948
5 lata temu
Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW i czekam sobie teraz na lepsze czasy