Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż węgla w JSW. Brakuje setek tysięcy ton surowca

0
Podziel się:

To nie jest straszenie. Dziś sobie radzimy, mamy płynność i ją utrzymujemy, ale nie da rady tak robić w nieskończoność - tłumaczy prezes.

Jarosław Zagórowski, prezes JSW
Jarosław Zagórowski, prezes JSW (Krzysztof Janoś/Money.pl)
bEKIRsBN

JSW szacuje, że strajk spowodował dotychczas ubytek sprzedaży w wysokości około 445 tysięcy ton węgla. Przekłada się to na spadek przychodów o około 130 milionów złotych.

Aktualizacja 13:10

_ - W stosunku do planu techniczno-ekonomicznego w okresie od początku roku do końca marca skutek strajku mierzony planowanymi utraconymi przychodami w stosunku do planu to kwota 130 mln zł _ - powiedział Robert Kozłowski, wiceprezes spółki.

bEKIRsBP

_ - Ta kwota mniej więcej odpowiada wycenie uzgodnień dokonanych w piątek ze stroną społeczną w obszarze ograniczeń związanych z kosztami pracy. To kwota ok. 140 mln zł _ - dodał wiceprezes.

Wcześniej prezes firmy Jarosław Zagórowski powiedział, że strajk spowodował dotychczas ubytek sprzedaży w wysokości ok. 445 tys. ton węgla.

_ - Odbiorcy są zaniepokojeni, mamy telefony, pisma. Wiele koksowni, które się u nas zaopatrują podjęło działania i rozpoczęło zakupy z innych źródeł _ - powiedział Grzegorz Czornik, wiceprezes JSW. Dodał, że na ten moment spółka nie potrafi oszacować skutków. Brak dostaw węgla to dla koksowni ogromny problem. Nagły brak surowców mógł oznaczać dla zakładów zatrzymanie pracy urządzeń, a w konsekwencji ich zniszczenie i wielomilionowe straty. Dlaczego? Baterie koksownicze to urządzenia pracujące w trybie ciągłym.

_ *Wypłata czternastki w ratach warunkiem zbilansowania w JSW kosztów i przychodów w _ 20 _15 roku *Spółka wróci do rozmów w sprawie pozyskania finansowania zewnętrznego, gdy zrównoważy tegoroczny budżet. - _ Mamy policzone skutki finansowe poszczególnych działań dostosowawczych w obszarze kosztów pracy. Suma piątkowych uzgodnień (ze stroną społeczną - przyp. PAP) na 2015 rok przekłada się na oszczędności ok. 140 mln zł. Niektóre można zrealizować ze skutkiem od początku roku, niektóre od marca _ - powiedział Kozłowski. Zauważył, że strony nie doszły do porozumienia w kwestii wypłaty czternastej pensji. Spółka musi wydać na ten cel 230 mln zł i termin wypłaty przypada na 13 lutego. Zarząd spółki proponuje jej wypłatę w ratach. Powtórzył, że oszczędności w kwestiach płacowych to tylko jeden z elementów programu oszczędnościowego. Pytany, czy jest szansa na zbilansowanie w tym roku przychodów i kosztów, odpowiedział: _ O ile udałoby się zrealizować program w innych obszarach to duża szansa jest, ale
harmonogram wypłaty 14 jest jednym z istotnych elementów _. Kozłowski poinformował, że zrównoważenie budżetu jest warunkiem pozyskania finansowania zewnętrznego. _ - Prowadzimy rozmowy w sprawie finansowania od kilku miesięcy, planujemy do nich wrócić. Warunek do ich wznowienia, to strajk musi się zakończyć, musimy oszacować skutki i wycenić uzgodnienia, by zaktualizować projekcje finansowe _ - powiedział wiceprezes. - Zadeklarowaliśmy rozmowy po zakończeniu strajku, gdy uruchomimy produkcję i sprzedaż. Nie wiemy, czy powstaną jakieś koszty. Spółka ogłosiła siłę wyższą _ - powiedział Czornik. Pytany o przyszłość dostaw dla Arcelor Mittal, powiedział: _ Myślę, że z nas nie zrezygnuje, ale przejrzy politykę zakupów i dywersyfikacji dostaw _.

bEKIRsBV

Poinformował też, że koksownie grupy JSW ograniczyły produkcję o 40-50 proc. i nie realizują dostaw koksu do swoich odbiorców. Jerzy Borecki, wiceprezes JSW poinformował, że ubytek sprzedaży w JSW jest nieco mniejszy niż ubytek produkcji. - _ Ubytek produkcji to 530 tys. ton _ - powiedział wiceprezes.

Poinformował, że przedłużający się strajk powoduje wzrost zagrożenia pożarowego i zawałowego w kopalniach, co będzie powodować utrudnienia w uruchomieniu ścian i uzyskaniu nominalnych zdolności produkcyjnych.

Prezes powtórzył, że istnieje ryzyko upadłości spółki

_ - Jeśli firma nie ma produkcji, ma zmniejszoną sprzedaż, to groźba upadku istnieje. To nie jest straszenie. Dziś sobie radzimy, mamy płynność, utrzymujemy ją, ale nie da rady tak robić w nieskończoność _ - powiedział prezes.

Spadające ceny węgla na światowym rynku i ogromne koszty pracownicze doprowadzają spółkę do ruiny. Dlatego prezes Zagórowski zdecydował się na pakiet oszczędnościowy - według zarządu tylko tak uda się uniknąć zwolnień w liczącej 26 tysięcy pracowników firmie i likwidacji części zakładów pracy. Związkowców to nie przekonuje - od 13 dni protestują przed siedzibą JSW.

bEKIRsBW

Jeśli Jastrzębska Spółka Węglowa zgodzi się na postulaty zgłoszone przez strajkujących, to straci możliwość zaoszczędzenia ponad pół miliarda złotych. - _ Realizacja postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną według wstępnych wyliczeń, oznacza dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej wycofanie się z programu oszczędnościowego, który może przynieść około 517 milionów złotych _ - twierdzą przedstawiciele spółki.

Jeżeli nie dojdzie do oszczędności przez cięcia przywilejów, ograniczone zostaną również nakłady inwestycyjne. W 2015 roku wyniosą one 1,1 mld złotych wobec 1,76 mld złotych w 2014 roku. -_ Wyższe wydatki inwestycyjne i tak zostały już ograniczone. Wcześniej zakładano, że będzie to 2,2 mld złotych _ - podsumowuje przedstawiciel jastrzębskiej spółki.

Zdanie spółki potwierdzają analitycy giełdowi. - _ Jeżeli JSW ugnie się pod żądaniami związkowców, sytuacja finansowa JSW będzie się nadal pogarszać. Przy takim scenariuszu strata za 2015 rok może wynieść około 600 mln złotych. To pociągnie za sobą kurs akcji, który i tak jest już bardzo niski. W perspektywie obecnego miesiąca mogłyby one ponownie dotknąć najniższej w historii ceny akcji spółki na poziomie 16 złotych _ - prognozuje Przemysław Ławrowski, analityk Money.pl.

Zobacz kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej w ciągu ostatnich 2 lat

bEKIRsBX

Na problemy JSW na bieżąco reagują inwestorzy. Od początku ubiegłego roku ceny akcji spółki spadły o prawie 60 procent. Ostatnie dni są nico bardziej pomyślne dla posiadaczy akcji firmy węglowej. Jak to możliwe, że kurs odbił, skoro strajk przybrał na sile? Wygląda na to, że inwestorów... przekonuje twarde stanowisko prezesa i zapowiedź utrzymania programu naprawczego.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Czytaj więcej w Money.pl

bEKIRsCq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)