Notowania

rpp
08.07.2015 12:12

Stopy procentowe w Polsce. Decyzja RPP nie zaskakuje

"Za pozostawieniem stóp bez zmian przemawia głównie ujemny wskaźnik cen, czyli deflacja".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Dyjuk/REPORTER)

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stawka wynosi więc 1,5 procent. Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów oraz wcześniejszymi zapowiedziami samej Rady. Według komunikatu prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki, taką decyzję wspiera również lipcowa projekcja NBP dotycząca prognozowanej inflacji.

Aktualizacja 16:48

Stopa referencyjna, nazywana także główną stopą procentową, nadal wynosi 1,50 proc. Stopa lombardowa, czyli koszt kredytu, po którym banki komercyjne mogą zaciągać zobowiązania w banku centralnym, wynosi 2,50 proc. Jest to też punkt odniesienia dla maksymalnego oprocentowania kredytów udzielanych klientom. Jest to obecnie 10 proc.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów oraz wcześniejszymi zapowiedziami samej Rady. Ostatnia obniżka (o 50 punktów bazowych) miała miejsce w marcu. RPP poinformowała wtedy w swoim komunikacie, że decyzja ta oznacza "zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".

Według komunikatu prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki, taką decyzję wspiera również lipcowa projekcja NBP dotycząca prognozowanej inflacji. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych, z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 czerwca 2015 roku. Według RPP ceny w ujęciu rocznym w najbliższych miesiącach nadal będą spadać ze względu na wcześniejsze silne spadki cen surowców.

W komunikacie można przeczytać, że w drugim kwartale tego roku, dynamika PKB była zbliżona do tej z pierwszych trzech miesięcy roku.

"Głównym źródłem wzrostu aktywności gospodarczej pozostał prawdopodobnie wzrost konsumpcji i inwestycji, postępujący w warunkach poprawy sytuacji na rynku pracy, dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz wzrostu akcji kredytowej. Jednocześnie napływające w ostatnim okresie dane nie wskazują na przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach" - czytamy w komunikacie. Dodano, że utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego, następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro.

Pod koniec czerwca w wywiadzie Jerzy Hausner, jeden z członków RPP, opowiadał się za pozostawieniem stóp bez zmian w perspektywie roku.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Rośnie PKB, problemem deflacja

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki prognozował wcześniej, że nastawienia członków Rady nie zmieni najnowszy raport o inflacji i wzroście gospodarczym, który zaprezentuje Rada w komunikacie po ogłoszeniu decyzji.

Ekspert wyjaśnia, że za pozostawieniem stóp bez zmian przemawia głównie ujemny wskaźnik cen, czyli deflacja. Ceny w polskiej gospodarce spadają jedenasty miesiąc z rzędu. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w maju wyniosła -0,9 procent.

Źródło: Money.pl

Optymistyczne są natomiast ostatnie odczyty dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce. PKB w pierwszym kwartale zwiększyło się o 3,6 procent rok do roku. Tak dobrych danych nie mieliśmy od 2012 roku.

#dziejesiewbiznesie: stopy procentowe

Tagi: rpp, giełda, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz