Notowania

stopy procentowe w usa
15.07.2015 17:50

Stopy procentowe w USA. Podwyżka możliwa jeszcze w tym roku

Szefowa Fed mówiła, że jeżeli sytuacja w amerykańskiej gospodarce, w tym na rynku pracy, będzie się poprawiała zgodnie z założeniami banku centralnego, to podwyżki stóp procentowych należy się spodziewać w jeszcze tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(International Monetary Fund)

Janet Yellen, szefowa banku centralnego USA, stwierdziła, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce może się na tyle poprawić, aby podwyżki stóp procentowych mogły zostać wprowadzone w życie jeszcze w tym roku. W reakcji na tę informację dolar umocnił się względem euro.

Według szefowej Fed, która w środę przemawia przed Kongresem USA, jeżeli sytuacja w amerykańskiej gospodarce, w tym na rynku pracy, będzie się poprawiała zgodnie z założeniami banku centralnego, to podwyżki stóp procentowych należy się spodziewać w jeszcze tym roku.

Szefowa Fed powiedziała, że w dalszej części roku tempo wzrostu gospodarczego powinno przyspieszyć, a bezrobocie nadal stopniowo spadać. Zastrzegła jednak, że nie ma konkretnego terminu co do momentu pierwszej zmiany stóp.

W wyniku pojawienia się tej informacji na rynku gwałtowanie umocnił się dolar w stosunku do euro.

Cena euro wyrażona w dolarach w środę

To nie pierwsza deklaracja szefowej Fed co do podwyżek stóp procentowych USA. W komunikacie Fed po ostatnim posiedzeniu czytamy, że dobry moment do podwyżki stóp nastąpi wówczas, gdy sytuacja na rynku pracy jeszcze wyraźniej się poprawi, a wskaźnik inflacji dotrze w okolice 2 procent. Z projekcji Fed wynika, że podwyżka stóp w tym roku jest prawdopodobna.

Tagi: stopy procentowe w usa, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz