Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strata netto Polenergii zwiększyła się r/r do 85,51 mln zł w III kw. 2017 r.

0
Podziel się:
Strata netto Polenergii zwiększyła się r/r do 85,51 mln zł w III kw. 2017 r.

Polenergia odnotowała 85,51 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2017 r. wobec 49,16 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Strata operacyjna wyniosła 67,7 mln zł wobec 40,6 mln zł straty rok wcześniej. Skorygowana EBITDA wyniosła 54,9 mln zł wobec 36,8 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 668,41 mln zł w III kw. 2017 r. wobec 789,76 mln zł rok wcześniej.

W okresie I-III kw. 2017 r. spółka miała 84,26 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 74,16 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 2 010,92 mln zł w porównaniu z 2 156,25 mln zł rok wcześniej.

"Przychody ze sprzedaży za 9 miesięcy niższe o 7% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, na co wpływ miały przede wszystkim niższe przychody ze sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej na segmentach Obrotu oraz Dystrybucji oraz niższych przychodów ze sprzedaży pelletów. W samym III kwartale przychody ze sprzedaży niższe o 15%, co wynika przede wszystkim z niższych przychodów ze sprzedaży na segmencie Obrotu" - czytamy w raporcie.

Skorygowany wynik EBITDA w okresie I-III kw. 2017 r. wyniósł 136,1 mln zł, co oznacza spadek o 19,2 mln zł r/r.

"Segment energetyki wiatrowej zanotował spadek narastającego wyniku EBITDA o 14 mln zł, co jest głównie konsekwencją niższych cen zielonych certyfikatów, wyższych stawek podatku od nieruchomości, w niektórych spółkach, oraz wyższych kosztów związanych głównie z nieprzewidzianymi naprawami, skompensowany lepszą produktywnością i oszczędnościami na koszcie serwisu" - czytamy dalej.

Wynik operacyjny segmentu energetyki konwencjonalnej w ujęciu narastającym zanotował spadek o 12,4 mln zł w związku z wpływem aktualizacji (w I kwartale 2016) prognoz cen energii elektrycznej, gazu i CO2 dla lat 2016-2020, co spowodowało zmianę alokacji przychodów z rekompensaty kosztów osieroconych (KO) w całym okresie systemu rekompensat.

EBITDA segmentu obrotu osiągnięta od początku roku, jak i w III kwartale 2017 roku jest wyższa od ubiegłorocznej (o odpowiednio 14,1 mln zł i 9,9 mln zł). Wynik segmentu dystrybucji był w ujęciu narastającym niższy (3,4 mln zł) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, co było w głównej mierze spowodowane rozwiązaniem rezerwy na rozliczenia z kontrahentem w I kwartale 2016 r. oraz niższą marżą na dystrybucji energii elektrycznej w 2017 r.

Wynik segmentu biomasy zarówno w ujęciu narastającym, jak i w trzecim kwartale, był gorszy od rezultatów osiągniętych w ubiegłym roku (odpowiednio o 4,8 mln PLN oraz 1,2 mln zł).

"Na gorsze wyniki miał wpływ mniejszy wolumen sprzedaż oraz wyższa cena surowca. Efekt ten został częściowo skompensowany przez oszczędności na serwisie technicznym oraz dzierżawach i podatkach lokalnych. Dodatkowo [...] dokonano odpisu w związku z zaniechaniem działalności przez spółkę zależną - Grupa PEP Biomasa Energetyczna Południe Sp. z o.o." - wskazano w raporcie.

W ujęciu jednostkowym strata netto w okresie I-III kw. 2017 r. wyniosła 78,26 mln zł wobec 22,88 mln zł straty rok wcześniej.

Polenergia - notowana na GPW - jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)