Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strategia Taurona zakłada wzrost EBITDA do ponad 5 mld zł w 2025 r.

1
Podziel się:
Strategia Taurona zakłada wzrost EBITDA do ponad 5 mld zł w 2025 r.
bELorKqJ

Strategia Taurona Polskiej Energii zakłada wzrost skonsolidowanego wyniku EBITDA do powyżej 4 mld zł w 2020 r. i powyżej 5 mld zł w 2025 r. wobec 3,5 mld zł w 2015 r., podała spółka.

"Wdrożenie strategii pozwoli na zwiększenie EBITDA z 3,5 mld zł w 2015 r. do poziomu powyżej 4 mld zł w 2020 r. oraz powyżej 5 mld zł w 2025 r. Szacowany powtarzalny efekt realizacji Programu poprawy efektywności w postaci wpływu na EBITDA grupy to około 0,4 mld zł od 2018 r., a efekt realizacji inicjatyw strategicznych w postaci wpływu na EBITDA grupy to około 0,3 mld zł po roku 2020" - czytamy w komunikacie.

W celu zapewnienia stabilności finansowej Tauron zamierza kontynuować przyjęty w marcu 2016 r. Program poprawy efektywności, zakładający uzyskanie oszczędności w latach 2016-2018 na poziomie 1,3 mld zł. Na oszczędności składają się działania wpływające na skumulowany wzrost EBITDA o około 1 mld zł oraz polegające na ograniczeniu nakładów inwestycyjnych o około 0,3 mld zł w latach 2016-2018.

bELorKqL

Z kolei inicjatywy strategiczne, w tym ograniczenie nakładów inwestycyjnych w okresie 2017-2020, przyniosą efekt finansowy na poziomie 1,9 mld zł. Będzie on osiągnięty dzięki działaniom wpływającym na skumulowany wzrost EBITDA o około 1,2 mld zł oraz redukcję nakładów inwestycyjnych o około 0,7 mld zł.

"Strategia wyznacza nowe podejście do łańcucha wartości, w którym dla każdego obszaru biznesowego wyznaczono kluczowe zadania. Strategia nie zakłada równomiernego wzrostu w każdym ogniwie łańcucha wartości. Sprzedaż i rozwój nowych produktów i usług mają stanowić silną bazę wzrostu grupy. W tym segmencie grupa planuje dynamiczny rozwój oferty dla klientów, co pozwoli na utrzymanie obecnej bazy klientów kupujących produkty Tauron oraz zwiększenie rentowności. Obszary dystrybucji energii elektrycznej oraz wytwarzania i dystrybucji ciepła ma stanowić stabilną bazę biznesów regulowanych grupy. Obszary wydobycia i wytwarzania konwencjonalnego mają zadania związane przede wszystkim z poprawą efektywności" - napisano także w materiale.

Spółka planuje także wdrożenie nowego modelu operacyjnego zorientowanego na procesy. Wyodrębniono pięć priorytetowych strumieni procesowych, wokół których koncentrować się będzie działalność Grupy Tauron, tj.: strategia, finanse, zarządzanie majątkiem i rozwój, klient oraz zarządzanie korporacyjne i wsparcie.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

bELorKrm
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
dffggg
5 lata temu
Tauron to złodzieje