Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
18.11.2016 17:01

Wiadomo kto zbuduje szyb "Grzegorz". Tauron zapłaci ćwierć miliarda złotych

Oferta konsorcjum firm Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. oraz Famur Pemug Sp. z o.o. została wybrana w przetargu ogłoszonym przez Tauron Wydobycie na roboty budowlane pierwszego etapu budowy szybu "Grzegorz" wraz z infrastrukturą powierzchniową dla Tauron Wydobycie S.A.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adrian Slazok/REPORTER)

Oferta konsorcjum firm Kopex - Przedsiębiorstwo Budowy Szybów S.A. oraz Famur Pemug Sp. z o.o. została wybrana w przetargu ogłoszonym przez Tauron Wydobycie na roboty budowlane pierwszego etapu budowy szybu "Grzegorz" wraz z infrastrukturą powierzchniową dla Tauron Wydobycie S.A.

Budowa nowego szybu w Jaworznie będzie drugą największą inwestycją górniczą w Polsce od 20 lat. Pierwszą jest budowa nowego szybu w Jastrzębiu - Bziu przez JSW.

Wartość netto najkorzystniejszej oferty wyniosła 227,9 mln zł netto. Z tego na Famur Pemug Sp. z o.o. przypada 55 mln zł netto, a Kopex PBS dostanie 172,9 mln zł.

Szyb ma umożliwić uzyskanie dodatkowej produkcji w ilości ponad 100 mln ton i wydłużyć żywotność Zakładu Górniczego „Sobieski” do 2077 roku.

- Szyb wpłynie pozytywnie na przewietrzanie wyrobisk i bezpieczeństwo pracy, umożliwi eksploatację złoża w optymalnych warunkach geologiczno-górniczych do 2077 roku. Docelowo pozwoli także na poprawę efektywności ekonomicznej. Wypływać ona będzie z maksymalizacji czasu pracy w rejonach robót górniczych poprzez skrócenie dróg transportu załogi, materiałów, maszyn i urządzeń - informowało pół roku temu, podczas ogłaszania inwestycji biuro komunikacji Tauronu.

Szyb „Grzegorz” powstawać ma w trzech etapach. Pierwszy to budowa szybu wraz ze stalową wieżą szybową oraz wykonanie instalacji mrożeniowej wraz z niezbędnymi obiektami niezbędnymi do głębienia szybu. Głębienie przebiegać będzie z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu wokół miejsca głębienia.
Drugi etap zakłada uzyskanie funkcjonalności materiałowo-zjazdowej, a trzeci - już docelowe zagospodarowanie placu szybowego.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Podstawową działalnością Grupy Kopex jest produkcja maszyn i urządzeń oraz działalność handlowo-usługowa dla firm przemysłu wydobywczego na całym świecie. W 2015 r. spółka miała 1,09 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Tagi: górnictwo, tpe, kpx, fmf, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2016

Rysieka czemu nie szyb jakorosław?

19-11-2016

byrcynA potem będzie, że nie ma nowych bloków energetyczny, linie przesyłowe niewydolne itd, bo kasa poszła w górnictwo ;)

19-11-2016

standeprzecież wydobycie węgla w Polsce jest nie opłacalne

Rozwiń komentarze (5)