Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tauron dostanie 880 mln zł na rozbudowę elektrowni w Jaworznie

Tauron dostanie 880 mln zł na rozbudowę elektrowni w Jaworznie

Fot. TAURONPE

Polski Fundusz Rozwoju rozwiązał umowę z Tauronem na inwestycję w Łagiszy i jednocześnie podpisał nowe porozumienie w związku z budową bloku energetycznego w Jaworznie. Przez 8 lat przekaże 880 mln zł na projekt warty ponad 6 mld zł.

- W tej chwili podpisaliśmy porozumienie, które ustala już wszystkie warunki finansowania. My jesteśmy po wszystkich zgodach, Tauron jest po wszystkich zgodach - ogłosił prezes PFR Paweł Borys. - My wnosimy kapitał, który będzie stanowił mniej więcej 14 proc. udziału w tej spółce. To pozwoli Tauronowi poprawić strukturę bilansu.

Zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju w budowę bloku energetycznego Taurona w Jaworznie wyniesie 880 mln zł na co najmniej 8 lat. - Wtedy będziemy mieć możliwość rozpoczęcia spłat tego naszego kapitału - wskazał prezes PFR.

Paweł Borys przyznał, że "jest otwarty" na poszukiwanie przez Tauron trzeciego partnera dla tej inwestycji. Przedstawiciele Taurona nie wykluczają udziału kolejnego inwestora, jednak spółka chce jednocześnie zachować samodzielną kontrolę nad projektem.

Tauron podał w swojej strategii, że planuje realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania, zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.

Wejście PFR w inwestycję poprzedziło rozwiązanie umowy z Tauronem, której celem była wspólna realizacja projektu "Budowa Bloku Gazowo-Parowego klasy 413 Mwe" w Elektrowni Łagisza. Fundusz miał zainwestować w projekt do 750 mln zł.

"Rozwiązanie umowy inwestycyjnej wpisuje się w założenia 'Strategii Grupy Tauron na lata 2016-2025', zakładającej wstrzymanie inwestycji w blok gazowo-parowy w Elektrowni Łagisza, co przekłada się na redukcję nakładów inwestycyjnych z tego tytułu w wysokości około 1,5 mld zł" - czytamy w komunikacie.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

energetyka, tauron, pfr, tpe, elektrownia jaworzno
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
WIG
2017-06-19 21:34
I mamy 3,7 za sztukę ,wróżka mówi do 1 września 6,9 ,wsiadaj do pociągu
WIG-PIS
2017-06-09 16:32
3,52 na sztuce i kolejne grosiki wpadły,ostatnia spółeczka na której dobrze zarobimy.
WIG-PIS
2017-06-09 09:43
I poszło do góry 0,17 gr ,jazda na północ
Pokaż wszystkie komentarze (6)