Notowania

energetyka
21.04.2016 11:14

Tauron modernizuje kopalnie Brzeszcze. Oddano nową inwestycję

Do końca roku zakład ten zostanie w pełni zintegrowany z Obszarem Wydobycie Grupy Tauron.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

W Zakładzie Górniczym w Brzeszczach, należącym do spółki Nowe Brzeszcze Grupa Tauron, oddano do ruchu pierwszą w nowych strukturach ścianę wydobywczą, podał Tauron Polska Energia. Planowane wydobycie z tej ściany to 643 tys. ton węgla.

- To pierwszy z etapów odbudowy pełnych zdolności wydobywczych zakładu górniczego w Brzeszczach. Zgodnie z przyjętym przez zarząd Tauron Polska Energia planem, do końca roku zakład ten zostanie w pełni zintegrowany z Obszarem Wydobycie Grupy Tauron. To pozwoli na wykorzystanie efektów synergii, zwiększenie sprawności funkcjonowania Obszaru oraz ograniczanie kosztów - skomentował prezes Taurona Remigiusz Nowakowski, cytowany w komunikacie.

Ściana (nr 122 w pokładzie 364) ma 248 m długości, 768 m wybiegu i wysokość do 2,4 m. Jej zdolność wydobywcza szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę.

Pokład charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz bardzo niską zawartością siarki (poniżej 0,5 proc.). Planowane do wydobycia zasoby węgla z tej ściany wynoszą 643 tys. ton.

- Ściana wyposażona jest w 161 sekcji obudowy zmechanizowanej, przenośnik ścianowy i zmechanizowany zespół podścianowy z zabudowaną na jego trasie kruszarką dynamiczną. Taki sam sprzęt sprawdził się już wcześniej w innych ścianach, umożliwiając realizację założonych zadań produkcyjnych przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa dla zatrudnionej załogi i prowadzenia robót w warunkach IV, tj. najwyższej kategorii zagrożenia metanowego - czytamy w komunikacie.

Z końcem marca rozpoczęto także od ściany nr 735 eksploatację pokładu 304/2 w należącym do Tauron Wydobycie ZG Sobieski w Jaworznie. Planowany poziom wydobycia z tej ściany to 2600 ton (netto) na dobę, a postęp miesięczny ok. 120 m (6 metrów na dobę).

W grudniu ub.r. Nowe Brzeszcze Grupa Tauron Sp. z o.o. oraz Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. (SRK) zawarły umowę sprzedaży oznaczonej części Zakładu Górniczego w Brzeszczach jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa za 1 zł.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Tagi: energetyka, górnictwo, hutnictwo, tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz