Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tauron rozpoczął testy inteligentnych stacji energetycznych niskiego napięcia

1
Podziel się:
Tauron rozpoczął testy inteligentnych stacji energetycznych niskiego napięcia

Tauron Dystrybucja rozpoczął testy inteligentnych stacji energetycznych niskiego napięcia, poinformował Tauron Polska Energia. Dzięki nowemu rozwiązaniu dyspozytorzy ruchu sieci mogą wysłać energetyków na miejsce awarii jeszcze zanim klienci spółki zadzwonią pod numer alarmowy, podano również.

"Szukamy nowoczesnych rozwiązań, które efektywnie i bezpiecznie wykorzystują istniejącą infrastrukturę sieci obszaru dystrybucji. Wynika to zarówno ze zwiększającego się zapotrzebowania na energię ze strony klientów, jak i nowych źródeł energii. Przedsiębiorstwa dystrybucyjne coraz częściej stają również przed wyzwaniem zwiększenia zdolności przesyłowych linii energetycznych" - powiedział prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie.

Pierwszą z inteligentnych stacji spółka zainstalowała w miejscowości Sobin na Dolnym Śląsku. W stacji energetycznej zostały zainstalowane urządzenia, które dokonują pomiarów prądu, a stała kontrola parametrów sieci odbywa się poprzez sieć internetową. Dzięki błyskawicznej informacji, energetycy mogą szybciej usunąć awarię, podano również.

"Dotychczas w ten sposób monitorowane były sieci wysokiego i średniego napięcia. Teraz w systemach dyspozytorskich została odwzorowana sieć niskiego napięcia i skonfigurowane sygnały alarmowe" - czytamy dalej w komunikacie.

Grupa podkreśla, że to nie jedyny projekt realizowany przez Tauron, który ma skrócić czas usuwania awarii i poprawić bezpieczeństwo. We Wrocławiu dobiega końca instalacja systemu inteligentnego opomiarowania. W ciągu ostatnich dwóch lat Tauron zainstalował w mieście ponad 300 tys. inteligentnych liczników. To największe tego typu jednorazowe wdrożenie na terenie tak dużego miasta, jak Wrocław, podano również.

"Dodatkowo w ramach projektu została uruchomiona specjalna usługa dla klientów, którzy mogą obserwować w czasie rzeczywistym zużycie energii poszczególnych urządzeń w domu lub biurze" - czytamy w komunikacie.

Tego typu działania prowadzone przez spółkę pozwalają zmniejszać z roku na rok wskaźniki czasu trwania przerw w dostawach energii elektrycznej o około 10%. Dzięki temu firma osiąga w tej materii wyniki zbliżone do standardów europejskich, podsumowano.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
cadyk
7 lat temu
To bez sensu .Wyrzucone pieniadze w bloti . Czy to pomysł ludzinz dobrej zmiany . jeżeli tak to niech ida sobie do diabła