Notowania

energetyka
19.01.2016 08:43

Tauron uruchamia inwestycję za ponad pół miliarda złotych

Tauron Ciepło przeprowadził pierwszą synchronizację nowego bloku ciepłowniczego w Zakładzie Wytwarzania Tychy z krajową siecią elektroenergetyczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)
Wmurowanie kamienia węgielnego <BR/> pod inwestycję Tauronu w Tychach w 2014 r.

Tauron Ciepło uruchomił przyszłe podstawowe źródło dostaw ciepła dla miasta Tychy. Przeprowadzono pierwszą synchronizację nowego bloku ciepłowniczego w Zakładzie Wytwarzania Tychy z krajową siecią elektroenergetyczną. Koszt budowy bloku to 618,5 mln zł.

"Wykonanie pierwszej synchronizacji jest ważnym kamieniem milowym w realizacji projektu. Zakończenie inwestycji i przejęcie bloku do eksploatacji przez Tauron Ciepło zaplanowano na koniec pierwszego półrocza 2016 r." - czytamy w komunikacie Tauronu.

Synchronizacja została poprzedzona wykonaniem niezbędnych prac rozruchowych i zakończeniem wymaganych prób elektrycznych. Wcześniej, 12 stycznia - w ramach prowadzonych prac testowych związanych z uruchomieniem - pierwszy raz z nowego bloku energetycznego dostarczono ciepło do systemu ciepłowniczego Tychów

Inwestycja jest drugim etapem realizowanego przez Tauron Ciepło projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. Obejmuje on budowę bloku ciepłowniczego BC-50 o mocy elektrycznej netto 58,3 MWe i cieplnej 86 MWt z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną oraz gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą.

Wcześniej, w latach 2008-2012 - w ramach realizacji pierwszego etapu - przebudowano kocioł węglowy bloku na spalający w 100 proc. biomasę oraz zrealizowano zabudowę kotła rusztowego.

Koszt budowy bloku to ok. 618,5 mln zł. Będzie on stanowił podstawowe źródło dostaw ciepła dla miasta Tychy.

Generalnym wykonawcą nowo budowanego bloku jest Elektrobudowa. Prace budowlane rozpoczęto w grudniu 2013 r. i zrealizowano je zgodnie z zakładanym harmonogramem.

Akcje Tauronu straciły w ubiegłym roku 44 proc., a w tym roku dołożył się do tego spadek 2,4 proc. Negatywny trend wykazuje jednak oznaki gaśnięcia i pozytywne informacje mogą wybić notowania w górę.

Notowania Tauronu od 2015 r.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Zobacz także: Ile kosztuje węgiel? I dlaczego nawet cztery razy więcej w skupie niż na światowych giełdach?

Tagi: energetyka, tpe, elb, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz