Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tauron wyemitował euroobligacje o wartości nominalnej 500 mln euro

0
Podziel się:
Tauron wyemitował euroobligacje o wartości nominalnej 500 mln euro

Tauron Polska Energia wyemitował dziesięcioletnie euroobligacje o łącznej wartości nominalnej 500 mln euro z kuponem 2,375% w skali roku, podała spółka.

"Spółka wyemitowała euroobligacje o następujących parametrach:

  1. Łączna wartość nominalna: 500 000 000 euro;
  1. Zapadalność: 10 lat;
  1. Okresy odsetkowe: roczne;
  1. Kupon: 2,375% w skali roku;
  1. Rentowność na dzień emisji: 2,439% w skali roku;
  1. Cena emisyjna: 99,438% wartości nominalnej" - czytamy w komunikacie.

Euroobligacje zostały objęte przez ponad trzydziestu inwestorów, przy czym niemal połowa oferty trafiła do inwestorów z Wielkiej Brytanii, 14% do inwestorów z Niemiec, a 11% objęły podmioty krajowe. Jak podano, 83% emisji nabyły podmioty zarządzające aktywami, 12% ubezpieczyciele i fundusze emerytalne, a pozostałą część oferty objęły głównie banki.

"Oferta euroobligacji Taurona cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów europejskich i krajowych, o czym świadczy prawie trzykrotna nadsubskrypcja emisji. Pozyskanie finansowania z emisji euroobligacji to jedno z działań prowadzonych przez Grupę Tauron w ramach realizowanej polityki finansowania. Celem jest zapewnienie środków finansowych dla prowadzenia działalności Grupy, dywersyfikacja źródeł finansowania oraz wydłużenie średnioważonego terminu zapadalności długu. Przeprowadzenie emisji ma na celu optymalizowanie zarządzania długiem Grupy Tauron i nie stanowi dodatkowego zadłużenia w stosunku do założeń przyjętych w Strategii Grupy Tauron opublikowanej we wrześniu 2016 r." - powiedział prezes Filip Grzegorczyk, cytowany w komunikacie.

"Emisja euroobligacji to kolejny dowód potwierdzający atrakcyjność Grupy Tauron dla inwestorów - przypomnieć należy, że w 2014 r. Tauron z sukcesem uplasował emisję obligacji na rynku krajowym o wartości 1,75 mld zł a w roku 2015 przeprowadzona została emisja tzw. NSV wśród inwestorów zagranicznych o wartości 168 mln euro. Wspomnieć również należy, że w roku 2015 Tauron zawarł z bankami komercyjnymi 5-letni program emisji obligacji na kwotę 6,27 mld zł, który w czerwcu br. został wydłużony w kwocie 5,32 mld zł o jeden rok i w kwocie 2,45 mld zł o dwa lata" - skomentował wiceprezes ds. finansów Marek Wadowski.

Tauron zamierza przeznaczyć środki uzyskane z emisji euroobligacji na zrefinansowanie kosztów budowy i nabycia farm wiatrowych przez spółkę z grupy, finansowanie inwestycji Grupy w segment dystrybucji i ogólne cele korporacyjne.

Spółka złożyła wniosek o dopuszczenie obligacji do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Londynie (London Stock Exchange), podano także.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)