Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Tegoroczne wyniki Taurona bardzo dobre

3
Podziel się:

Największy dystrybutor prądu w naszym kraju odkrył karty.

Chwali się rosnącą produkcją i sprzedażą węgla oraz energii elektrycznej. Odnotowuje przy tym kilkusetprocentowy wzrost zysków w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku.

Grupa Tauron w trzecim kwartale zarobiła 188 mln zł, a więc o ponad 80 mln zł mniej niż rok wcześniej. Gorsze statystyki wynikają m.in. z niższych przychodów, które wyniosły 4,11 mld zł. Pochodzą one głównie z dystrybucji energii (ta część biznesu odpowiada za 62 proc. wyników).

W wynikach kwartalnych widać niepokojącą tendencję, bo to już drugi kwartał, gdy zyski spadają. Pierwsze trzy miesiące roku przyniosły grupie energetycznej prawie 640 mln zł zysku. W drugim kwartale spadły do 365 mln zł, a teraz do niecałych 190 mln zł. Mimo tego władze Taurona nie narzekają.

- Pierwsze trzy kwartały 2017 roku były dla grupy Tauron okresem znaczącej poprawy podstawowych wskaźników operacyjnych i finansowych. Odnotowaliśmy wyraźny wzrost produkcji i sprzedaży węgla, energii elektrycznej oraz ciepła, co znalazło odzwierciedlenie w poprawie wyników finansowych - podkreśla prezes Filip Grzegorczyk.

Faktycznie podsumowanie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku wypada dla Taurona bardzo korzystnie. Grupa miała razem 1,19 mld zł zysku netto w porównaniu do zaledwie 274,5 mln zł rok wcześniej. To oznacza progres o ponad 300 proc.

Zobacz także: Tauron szykuje rewolucję w płaceniu za prąd

Tauron może się pochwalić m.in. dynamicznie rosnącą produkcją węgla handlowego, która w tym roku jest wyższa o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wyniosła 4,68 mln ton. Dwukrotnie mocniej wzrosła jego sprzedaż (o 22 proc.) do 5,01 mln ton.

"Przyrost ten był związany przede wszystkim ze zwiększeniem zdolności wydobywczych w Zakładzie Górniczym Brzeszcze oraz korzystnym rozkładem ścian wydobywczych w Zakładzie Górniczym Janina. W analizowanym okresie 53 proc. zapotrzebowania grupy na węgiel niezbędny do produkcji energii elektrycznej i ciepła zostało zaspokojone surowcem pochodzącym z własnych zakładów górniczych" - podkreśla spółka.

W pierwszych trzech kwartałach Tauron wyprodukował 14,03 TWh energii elektrycznej, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych wyniosła 0,94 TWh i była niższa o 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Produkcja to jedno. Tauron jest jeszcze bardziej aktywny w zakresie dystrybucji energii elektrycznej. Sprzedał jej prawie trzy razy więcej niż wyprodukował. Grupa odnotowała przy tym 4-proc. wzrost wolumenu, dostarczając klientom łącznie 38,3 TWh energii elektrycznej.

"Przyrost wolumenu dostaw jest przede wszystkim efektem bardzo dobrej koniunktury gospodarczej oraz zwiększonego poboru energii elektrycznej przez odbiorców przemysłowych" - czytamy w raporcie.

Większość sprzedanego prądu dostarczono do klientów detalicznych (25,5 TWh), co w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku oznacza wzrost o 10 proc.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Krzysztof
7 lat temu
TAURON to oszuści i złodzieje!!! Nie dajcie się naciągać przez telefon z Tauronu!!!!
Mario
7 lat temu
a akcje w dół...
felek
7 lat temu
Skoro rachunki za prąd kowalskiego ida w góre to ktoś musi zarabiać na tym!!!