Notowania

giełda
13-02-2018 (13:26)

Zyski w Tauronie najwyższe od lat? Zarząd zdradza szacunkowe wyniki

Nowe informacje wywołały błyskawiczną, gwałtowną reakcję na giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tauron)
Elektrownia Łagisza należąca do grupy Tauron.

Największy dystrybutor prądu w Polsce ma za sobą bardzo udany rok. Wstępne wyliczenia wskazują na najwyższe zyski od 5 lat. W 12 miesięcy wzrosły niemal 4-krotnie. Nowe informacje wywołały błyskawiczną, gwałtowną reakcję na giełdzie.

Dokładnie za miesiąc, 13 marca, zarząd Tauronu zaprezentuje wyniki finansowe za 2017 rok. Wszystko wskazuje na to, że państwowy gigant energetyki będzie miał się czym pochwalić. Wstępne wyliczenia sugerują, że równie wysokich zysków nie było od 2012 roku.

Z opublikowanych we wtorek szacunkowych wyników wynika, że Tauron w całym ubiegłym roku wypracował "na czysto" 1,39 mld zł. Jeśli wyliczenia podane przez zarząd się sprawdzą, będzie to oznaczać prawie 4-krotny wzrost względem 2016 roku.

Lepsze statystyki zysku Tauron miał tylko raz, w 2012 roku. Wtedy wyniosły 1,48 mld zł.

Roczne zyski grupy Tauron

Co ciekawe, zyski w ciągu ostatnich 12 miesięcy mocno poszły w górę, mimo spadku przychodów ze sprzedaży. Te wyniosły około 17,42 mld zł wobec 17,65 mld zł rok wcześniej.

Oczywiście najbardziej zyskowną częścią biznesu w grupie jest dystrybucja energii elektrycznej. Na poziomie EBITDA (zysków operacyjnych przed amortyzacją, potrąceniem odsetek i podatków) dało to spółce 2,28 mld zł. W segmencie sprzedaży energii było to 841 mln zł, w wytwarzaniu - 464 mln zł i w segmencie wydobycia węgla - 83 mln zł.

Tauron szykuje rewolucję w płaceniu za prąd

Na te wyniki finansowe złożyła się produkcja 18,4 TWh prądu, 6,4 mln ton węgla i 12,2 PJ ciepła. Całość dystrybucji energii elektrycznej wyniosła 51,4 TWh.

Zarząd najnowsze informacje podał do wiadomości publicznej o godzinie 11:48. Chwilę później na giełdzie widać było wyraźny wzrost kursu akcji Tauronu, który jednak dosyć szybko został skontrowany. W najlepszym momencie notowania szły do góry o 1,4 proc. co oznacza pozytywny odbiór wyników przez inwestorów.

Obserwuj bieżące notowania akcji Tauronu

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Tagi: giełda, tauron, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2018

BiedakZasoby ludzkie zredukowane do minimum i tylko slupki się liczą.

13-02-2018

rychoTe zyski powstały w skutek wszelkich form zwolnień pracowników.Niech się prezes pochwali kiedy i ile dostali pracownicy podwyżek.Ludzi się zwalnia a … Czytaj całość

13-02-2018

TaurW spółka energetycznych osiągnąć dobry wynik jest bardzo proste wystarczy spojrzeć na nasze rachunki i wyliczenie wszystkich opłat stałych, zmiennych, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (37)