Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zyski w Tauronie najwyższe od lat? Zarząd zdradza szacunkowe wyniki

Zyski w Tauronie najwyższe od lat? Zarząd zdradza szacunkowe wyniki

Elektrownia Łagisza należąca do grupy Tauron. Fot. Tauron
Elektrownia Łagisza należąca do grupy Tauron.

Największy dystrybutor prądu w Polsce ma za sobą bardzo udany rok. Wstępne wyliczenia wskazują na najwyższe zyski od 5 lat. W 12 miesięcy wzrosły niemal 4-krotnie. Nowe informacje wywołały błyskawiczną, gwałtowną reakcję na giełdzie.

Dokładnie za miesiąc, 13 marca, zarząd Tauronu zaprezentuje wyniki finansowe za 2017 rok. Wszystko wskazuje na to, że państwowy gigant energetyki będzie miał się czym pochwalić. Wstępne wyliczenia sugerują, że równie wysokich zysków nie było od 2012 roku.

Z opublikowanych we wtorek szacunkowych wyników wynika, że Tauron w całym ubiegłym roku wypracował "na czysto" 1,39 mld zł. Jeśli wyliczenia podane przez zarząd się sprawdzą, będzie to oznaczać prawie 4-krotny wzrost względem 2016 roku.

Lepsze statystyki zysku Tauron miał tylko raz, w 2012 roku. Wtedy wyniosły 1,48 mld zł.

Roczne zyski grupy Tauron

Co ciekawe, zyski w ciągu ostatnich 12 miesięcy mocno poszły w górę, mimo spadku przychodów ze sprzedaży. Te wyniosły około 17,42 mld zł wobec 17,65 mld zł rok wcześniej.

Oczywiście najbardziej zyskowną częścią biznesu w grupie jest dystrybucja energii elektrycznej. Na poziomie EBITDA (zysków operacyjnych przed amortyzacją, potrąceniem odsetek i podatków) dało to spółce 2,28 mld zł. W segmencie sprzedaży energii było to 841 mln zł, w wytwarzaniu - 464 mln zł i w segmencie wydobycia węgla - 83 mln zł.

Tauron szykuje rewolucję w płaceniu za prąd


 

Na te wyniki finansowe złożyła się produkcja 18,4 TWh prądu, 6,4 mln ton węgla i 12,2 PJ ciepła. Całość dystrybucji energii elektrycznej wyniosła 51,4 TWh.

Zarząd najnowsze informacje podał do wiadomości publicznej o godzinie 11:48. Chwilę później na giełdzie widać było wyraźny wzrost kursu akcji Tauronu, który jednak dosyć szybko został skontrowany. W najlepszym momencie notowania szły do góry o 1,4 proc. co oznacza pozytywny odbiór wyników przez inwestorów.

Obserwuj bieżące notowania akcji Tauronu

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

energia, wyniki, akcje, giełda, dystrybucja, prąd, zyski, tauron
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
prawda
2018-02-14 23:32
wymiana żarówek na energooszczędne i faktura identyczna jak po zmianie klasa urządzeń A+++ i faktura podobnie identyczna co jest z tym prądem? uwaga! bo licznik wymienili na nowy dlatego tak jest. ciekawe jak odetnę z domu prąd ciekawe czy będzie podobnie na fakturze hmm jeszcze okaże się że podobna będzie cena wtedy rozwiąże umowę ooo i znowu dostanę fakturę w podobnej cenie - będzie zdziwienie.
Cogito ergo sum
2018-02-14 14:03
Taaaa! Niech podają lepiej o ile obcięli inwestycje. Kolejny mało rzetelny artykuł. Jak się obcina inwestycje o 4 mld. na okres 3 lat, to potem są super zyski, Tyle tylko, że przesuwa się konieczne inwestycje na przyszłość. Spółki TAURON-u nie mają nawet pieniędzy na cele remontowe, co wcześniej czy później skończy się poważnymi awariami.
xxl
2018-02-14 13:52
to nich inwestują w infrastrukturę z lat 50 tych a nie robią ciągle podwyszki
Pokaż wszystkie komentarze (37)