Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tchórzewski: Konsorcjum firm chętnych na aktywa EDF może zostać poszerzone

0
Podziel się:
Tchórzewski: Konsorcjum firm chętnych na aktywa EDF może zostać poszerzone

Konsorcjum, które złożyło ofertę na aktywa EDF w Polsce może zostać poszerzone, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"Konsorcjum jest już zorganizowane, ale zgłaszają się do niego inne podmioty, które chcą w nim być" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom.

Podkreślił, że powinny to być przede wszystkim "przejrzyste" podmioty, na takie jest otwarty. "Bez znaczenia czy państwowe czy prywatne, ważne by były przejrzyste" - powiedział.

Dodał także, że "niechętnie patrzy" na fundusze, jeśli chodzi o energetykę.

W końcu listopada br. Enea, Energa, Polska Grupa Energetyczna (PGE)
i PGNiG Termika - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - złożyły EDF International SAS nową ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce, posiadających konwencjonalne aktywa wytwórcze oraz prowadzących działalność usługową.

Minister odniósł się także do informacji o sprzeciwie rządu wobec podziałowi EDF Polska. Grupa EDF tłumaczyła, że podział ten był elementem sprzedaży aktywów EDF Polska i podkreślała, że jest "rozczarowana" tą decyzją.

"Zgodnie z przepisami, odmówiliśmy podziału i zgodnie z przepisami jesteśmy zobligowani, że jeżeli w jakiś sposób 'utrudniamy' firmie wyjście z inwestycji, to musimy przedstawić ofertę - i przedstawiamy" - wyjaśnił Tchórzewski.

Grupa EDF wskazywała, że sprzeciw wobec podziału EDF Polska uniemożliwia wykonywanie nabytych praw akcjonariusza, w szczególności prawa do zakończenia trwającego postępowania sprzedaży aktywów spółkom EPH i IFM.

Pod koniec października EDF przyznał czeskiemu holdingowi EPH wyłączność negocjacyjną w związku z procesem sprzedaży Elektrowni Rybnik. W sprawie zbycia pozostałych aktywów - ośmiu elektrociepłowni i czterech małych sieci ciepłowniczych - EDF rozmawia z IFM Investors.

"Jest konsorcjum, złożyło ofertę. EDF ma do wyboru albo szukać innego nabywcy na całość i konsultować to z nami, albo zgodzić się na ofetrę, która została przedstawiona" - podsumował minister.

EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)