Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tchórzewski: Model finansowania elektrowni jądrowej do końca I półrocza

3
Podziel się:
Tchórzewski: Model finansowania elektrowni jądrowej do końca I półrocza

Ministerstwo Energii chce opracować model finansowania elektrowni jądrowej w I półroczu 2017 r., poinformował minister Krzysztof Tchórzewski.

"Rada Ministrów wyznaczyła termin w I kwartale, ale mam nadzieję, że uda się w I półroczu, żeby przedstawić nowy model finansowania" - powiedział Tchórzewski podczas otwarcia konferencji "Promieniujemy na całą gospodarkę - Polski przemysł dla elektrowni jądrowej".

"Mimo że stoimy na stanowisku, iż filarem naszej energetyki jest energetyka węglowa, to nie znaczy, że mamy odstąpić od budowy nowych technologii w energetyce" - powiedział także minister.

Podkreślił, że energetyka jądrowa daje także znaczne efekty klimatyczne i zapewnia stabilny dopływ energii.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów z października ub.r., Ministerstwo Energii miało przedstawić wyniki prac nad aktualizacją "Programu polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ), w tym założeń dotyczących optymalnego modelu finansowania inwestycji oraz postępowania przetargowego w I kwartale 2017 r., a aktualizację samego Programu - do końca 2017 r.

W ub. tygodniu Tchórzewski informował, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania. Podkreślił, że wcześniej zakładany tzw. mechanizm różnicowy nie znalazł akceptacji kierownictwa ministerstwa i stąd program został zawieszony.

W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1 000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
anpolade
7 lat temu
Już za poprzednich rządów utworzono 2 firmy Biuro Projektów i jeszcze coś tam. I dalej to ciągną? Elektrowni ani widu ani słychu a pieniędzy już tyle wydano, że głowa mała.
Precz z EJ!!!
7 lat temu
A Holendrzy w dwa lata wystawili farmę wiatrową na morzu na 150 wiatraków o mocy 600MW. Wszystko bez żadnego rządowego programu, kosztem 1,5 mld euro. Za 2,5 mld w 2,5 roku da się wystawić 230 wiatraków i będzie 1000 MW. Bez programów, projektów, aktualizacji rządowych i jeszcze UE do tego dopłaci bez szemrania.
moje zdanie
7 lat temu
Niemcy wycofują się z energetyki jądrowej, nasi w nią wchodzą. Absurd. Nie mamy własnej technologii, wykwalifikowanych pracowników, ani paliwa. Wszystko trzeba ściągnąć z zagranicy. Koszt może dochodzić do 100 mld zł. Jak dla mnie próba budowania elektrowni jądrowej w Polsce to sabotaż ekonomiczny na kraju. W naszym przypadku o wiele bardziej opłacalne byłoby inwestowane w odnawialne źródła energii tak jak w Niemczech. Jesli chodzi o koszt energii jądrowej, to we Francji naszpikowanej tymi elektrowniami koszt dla odbiorcy jest blisko dwa razy wyższy niż u nas, podczas gdy już nie muszą inwestować w zakup technologii, budowę nowych elektrowni, czy ściąganie pracowników z zewnątrz.