Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
20.01.2016 14:07

Tchórzewski: Polska powinna rozwijać energetykę odnawialną

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska powinna rozwijać energetykę odnawialną, pomimo wysokich kosztów, uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister spotkał się niedawno z komisarzem UE ds. energetyki, który zwrócił uwagę, że choć Polska robi postępy w rozwoju energetyki odnawialnej, to w niewielkim stopniu zastępowana jest w ten sposób moc generowana przez stare elektrownie węglowe.

"Po rozmowach z komisarzem stoję na stanowisku, że musimy rozwijać energetyki odnawialnej, nawet najbardziej kosztownej" - powiedział Tchórzewski podczas panelu na Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Podkreślił, że w Polsce dotychczas budowano instalacje wiatrowe tam, gdzie była możliwość włączenia ich do systemu, a nie - kierując się siłą wiatru. Jego zdaniem, energetyka odnawialna powinna być tak zorganizowana, żeby w pełni uczestniczyć w systemie, a biogazownie powinny stanowić rezerwę mocy.

Minister dodał, że dotychczasowe działania w zakresie energii odnawialnej nie były umotywowane politycznie.

"Nie ma politycznego nastawieni 'antywiatrakowego'. Chodzi o to, że musimy optymalnie kierować pieniądze inwestorów" - powiedział.

Dodał, że w perspektywie kolejnych lat Polska będzie dążyła do równoważenia z zakresie energetyki odnawialnej i konwencjonalnej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce wzrósł do 11,45% w 2014 r. z 11,3% w 2013 r. i wobec 15% zakładanych na 2020 r.

W całej Unii Europejskiej udział ten wynosił 15% w 2013 r., a celem na 2020 r. jest 20%.

W 2005 r. udział OZE w zużyciu energii wynosił w Polsce 7,2%, a w UE 8,7%.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz