Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tesla przebiła General Motors. Najwięcej warta firma motoryzacyjna w USA

Tesla przebiła General Motors. Najwięcej warta firma motoryzacyjna w USA

Fot. Wolfram Burner/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Tesla stała się najcenniejszym koncernem motoryzacyjnym w Stanach Zjednoczonych. Podczas poniedziałkowej sesji na Wall Street wartość firmy produkującej samochody elektryczne przekroczyła wartość koncernu General Motors.

Niedawno pisaliśmy, że Tesla jest już więcej warta niż Ford. Jednak to nie koniec. Podczas poniedziałkowej sesji wartość rynkowa koncernu Tesla osiągnęła w pewnym momencie 51 miliardów 170 milionów dolarów, czyli o 60 milionów więcej niż wartość General Motors. Później kurs trochę się obniżył, ale tak czy inaczej przez moment Tesla była najwyżej wycenianą spółką motoryzacyjną w USA.

To swoiste kuriozum, zważywszy na fakt, że firma jeszcze nigdy nie przyniosła zysku.To General Motors jest liderem, jeśli chodzi o udział w rynku sprzedaży. Sprzedał w ubiegłym roku na całym świecie 10 milionów samochodów, a Tesla... zaledwie 40 697 aut.

W ostatnich dwóch latach GM zarabiał rocznie ponad 9,5 mld dolarów na czysto, podczas gdy Tesla traciła w 2015 roku prawie 900 mln dolarów, a w 2016 roku prawie 700 mln dolarów.

Na inwestorów działa magia nazwiska Elona Muska, podobnie jak było w przypadku Steve'a Jobsa, szefa Apple. Musk jest traktowany jak wizjoner, w którego zamierzenia ludzie chcą wierzyć, a Tesla jako spółke technologiczna, a nie koncern samochodowy.

Tesla powstała zaledwie 13 lat temu. Koncern założyła grupa młodych biznesmanów z Kalifornii. Jej siedziba mieści się w Palo Alto na przedmieściach San Francisco.

Firma produkuje luksusowe samochody elektryczne, w tym najpopularniejsze auto ładowane zewnętrznie - Model S. Samochód ten kosztuje od 70 tysięcy dolarów, a jego zasięg wynosi od 400 do 500 kilometrów.

Tylko w tym roku ceny akcji Tesli poszły w górę o 40 procent. Powodem jest zapowiedź wprowadzenia na rynek znacznie tańszego Modelu 3. To auto ma kosztować 35 tysięcy dolarów, co oznacza, że będzie dostępne dla amerykańskiej klasy średniej.

Szef Tesli Elom Musk postawił sobie za cel sprzedaż pół miliona aut rocznie i wyposażenie ich w systemy zdalnego kierowania.


motoryzacja, general motors, tesla
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
agnieszka
2017-04-12 18:22
nie wiem co robić , związałam się z mężczyzną który jest uzależniony od fejsbooka poznałam go bo kupowałam od niego heroinę na początku było zabawnie ćpaliśmy razem heroinę on nią handlował i z tego żyliśmy wtedy zaczął się fejsbook też na początku było zabawnie pompowaliśmy heroinę i przeglądaliśmy strony ale potem przestało być zabawnie mąż wymyślił sobie fikcyjnego bohatera zaczął zakładać o nim strony satyryczne brać heroinę przeznaczoną na handel tak że żyliśmy tylko z 500 plus , potem zaczął rysować rysunki satyryczne i brać pieniądze z 500 plus teraz to już jest tragedia nie już zabawnie mąż oszalał całkowicie rysuje tylk rysunki satyryczne nie stać go na kredki to rysuje krwią i kupą wstawia na fejsbooka i bierze tyle hery że to się w głowie nie mieści nie jest już zabawnie co mam robić
benek
2017-04-12 15:53
Musk to geniusz finansowy, sprzeda Teslę jak nic
broker
2017-04-11 03:38
a wkrotce bedzie STRZYZENIE I GOLENIE.
Pokaż wszystkie komentarze (10)