Notowania

Tesla pozytywnie zaskoczyła wynikami. Mniejsza strata, niż spodziewał się rynek

Rynek tradycyjnie z dużym spokojem przyjmuje wieści o chronicznych stratach finansowych spółki Elona Muska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Newscom)
Elon Musk w listopadzie 2017 r. podczas prezentacji przyszłych modeli Tesli.

3,39 mld dol. przychodów i 770 mln dol. straty. Takie wyniki finansowe Tesli w ostatnim kwartale 2017 r. okazały się pozytywnym zaskoczeniem dla analityków i inwestorów. W efekcie kurs akcji producenta samochodów elektrycznych wzrósł o 3,3 proc.

Rynek tradycyjnie z dużym spokojem przyjmuje wieści o chronicznych stratach finansowych spółki Elona Muska. Wystarczy jednak, że okaże się, że spółka jest na mniejszym minusie, niż prognozowano, by jej akcje poszły w górę.

Tak było w przypadku ogłoszenia wyników za ostatni kwartał zeszłego roku. Analitycy spodziewali się straty 3,20 dol. na akcję przy obrotach 3,28 mld dol. Okazało się, że strata wyniosła 3,04 dol. przy niemal identycznych przychodach - 3,29 mld dol.

Wideo: pierwszy start SpaceX - Falcon Heavy. Oto najpotężniejsza rakieta na świecie

Pozytywnym zaskoczeniem okazało się także zmniejszenie negatywnego przepływu gotówki. Tesla "przepaliła" w ostatnim kwartale 276,8 mln dol. czyli mniej niż rok wcześniej. Dla porównania, negatywny przepływ gotówki w trzecim kwartale wyniósł aż 1,42 mld dol.

Jak pisze CNBC, inwestorów uspokoiły zapewnienia firmy, że przychody w 2018 r. będą "znacząco wyższe" niż zeszłoroczne. Główny wpływ na to ma mieć wzrastająca sprzedaż Modelu 3 i akumulatorów domowych.

Firma wciąż boryka się z olbrzymimi problemami produkcyjnymi w przypadku swojego najnowszego, "masowego" modelu. W całym ostatnim kwartale udało się zmontować jedynie 1550 samochodów, czyli połowę tego, czego oczekiwali analitycy.

Firma przekonuje jednak, że moce produkcyjne wkrótce zostaną znacznie zwiększone. Jeszcze w bieżącym kwartale Tesla ma wytwarzać 2,5 tys. egzemplarzy Modelu 3 tygodniowo, a w drugim kwartale już 5 tysięcy.

Wszystkie te wiadomości pozytywnie nastroiły inwestorów, dzięki czemu akcje Tesli poszły w górę o 3,3 proc. Od początku bieżącego roku wzrost ich wartości wynosi już 11 proc., a w 2017 r. firma zyskała na wartości aż 46 proc. Obecna kapitalizacja Tesli wynosi ok. 58 mld dol.

Tagi: spółki, tesla, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2018

Inteligentny analitykTesla i Spacex wyznaczają kierunki rozwoju dla branż automotive i kosmicznej już teraz. Reszta może ich tylko gonić. Będzie jak z Google - oni, a … Czytaj całość

08-02-2018

AnalitykMoim zadaniem Tesla i Elon Musk to jedna piramida finansowa. On nie jest w stanie konkurować z takimi potęgami motoryzacyjnymi jak FORD czy GM, które … Czytaj całość

08-02-2018

analitykMusk to PR-owiec . On niema szans na sprostanie konkurencji z takimi gigantami jak FORD czy GM ponieważ niem takiego zaplecza badawczego jak te … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)