Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

To była największa transakcja w historii Orbisu. Posiadacze akcji zarobili już ponad 20 procent

0
Podziel się:

Największa w Polsce grupa hotelowa podała wyniki finansowe po pierwszym półroczu.

Gilles Clavie, prezes Orbisu
Gilles Clavie, prezes Orbisu (Orbis S.A.)
bEKUCFFh

215 złotych - tyle w pierwszym półroczu wyniosła średnia cena za pokój na jedną noc w hotelach sieci Orbis. To o sześć złotych więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Rośnie również frekwencja w hotelach spółki - obecnie są one obłożone w 65 procentach wobec 56 procent przed rokiem.

Grupa hotelowa Orbis opublikowała w czwartek rano raport finansowy po pierwszym półroczu 2015 roku. Okazał się on bardzo dobrym czasem dla spółki. Nie tylko poprawiła ona swoje wyniki finansowe, ale również sfinalizowała największą w swojej historii transakcję przejęcia sieci hoteli.

Jak podał Orbis, przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu przekroczyły 591 milionów złotych, a zysk netto wyniósł 53,3 miliona złotych wobec 26,3 miliona złotych rok wcześniej.

bEKUCFFj

- Najbardziej znaczącym wydarzeniem pierwszego półrocza było zakończenie transakcji przejęcia od AccorHotels spółek w Europie Wschodniej w styczniu 2015 r., w wyniku którego sieć Grupy Orbis powiększyła się o 38 działających hoteli. W związku z tym znacznie rozszerzyliśmy zakres naszej działalności i wzmocniliśmy pozycję lidera branży hotelarskiej w regionie Europy Wschodniej - mówi Gilles Clavie, prezes Orbisu, cytowany w informacji spółki.

Przypomnijmy, że na początku roku Orbis za 142,3 miliona euro przejął od Accoru 38 działających hoteli i 8 projektów hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej, między innymi w Czechach, Słowacji, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Jak podkreślał w rozmowie z Money.pl Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu, prawie 80 procent działających hoteli jest zlokalizowanych w stolicach tych państw.

- Z punktu widzenia atrakcyjności stolice Czech i Węgier - to aktualnie kluczowe dla nas rynki. Będziemy tam mieli w sumie 26 hoteli. Bardzo mocno stawiamy na rozwój gospodarczy tej części Europy. Cały region w kolejnych latach będzie potrzebował nowych hoteli - powiedział Ireneusz Węgłowski w Money.pl.

W pierwszym półroczu Orbis sfinalizował też sporą emisję obligacji o wartości 300 milionów złotych. Dzięki temu spółka spłaciła 300 milionów złotych z kredytu bankowego o wartości 480 milionów złotych, który wcześniej zaciągnęła, by sfinalizować zakup hoteli.

bEKUCFFp

Pierwsze półrocze okazało się również bardzo dobre dla posiadaczy akcji Orbisu. Kto na początku roku kupił akcje spółki, dziś ma już ponad 25 procent zysku.

Kurs akcji Orbisu od początku roku

Jak podaje Orbis w dzisiejszej informacji, jego celem jest "umocnienie pozycji lidera na rynku Europy Wschodniej". Do końca 2017 roku grupa chce rozwinąć sieć o kolejnych 13 hoteli. Większość z nich będzie działała na podstawie umów franczyzy lub o zarządzanie.

"W nadchodzących kwartałach spodziewamy się utrzymania pozytywnych warunków wspomagających dalszy rozwój branży hotelarskiej, co sprzyjać będzie Orbisowi na drodze do dalszego wzrostu. Nie dostrzegamy żadnych sygnałów spowolnienia gospodarczego w regionie, wręcz przeciwnie, państwa Europy Wschodniej odnotowują największą dynamikę wzrostu w Europie. W związku z powyższym, przyspieszamy publikację naszej prognozy EBITDA dla całego 2015 r. w przedziale 310-320 milionów złotych" - podaje Orbis.

bEKUCFFK
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)