Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Negatywna reakcja rynku na plan ratunkowy Toshiby. Japońska spółka chce emisji akcji za 5,3 mld dol.

1
Podziel się:

Na trudną sytuację finansową Toshiby wciąż decydujący wpływ ma katastrofalne niepowodzenie jej próby wejścia na rynek energii nuklearnej w USA.

Toshiba notuje wysoki zysk operacyjny, ale wynik finansowy spółki netto jest na głębokim minusie.
Toshiba notuje wysoki zysk operacyjny, ale wynik finansowy spółki netto jest na głębokim minusie. (Associated Press)

Toshiba rozważa nową emisję akcji, która ma pozwolić na ściągnięcie z rynku 5,3 mld dol. Podwyższenie kapitału zakładowego spółki ma być sposobem na zażegnanie groźby wycofania jej akcji z obrotu giełdowego. Rynek zareagował na te doniesienie 5-procentowym spadkiem notowań papierów Toshiby.

Jak informuje Reuters, zmagająca się z niedoborem gotówki spółka otrzymała propozycje zorganizowania emisji akcji ze strony szeregu rodzimych i zagranicznych firm brokerskich. Akcje miałyby trafić głównie do inwestorów zagranicznych.

Ujawnienie tych planów zaowocowało gwałtownym załamaniem notowań Toshiby - w pewnym momencie akcje taniały o 8 proc. Później ich kurs utrzymywał na poziomie o ok. 5 proc. niższym niż na czwartkowym zamknięciu notowań.

Na trudną sytuację finansową Toshiby wciąż decydujący wpływ ma katastrofalne niepowodzenie jej próby wejścia na rynek energii nuklearnej w USA. Przejęcie firmy Westinghouse Electric przyniosło olbrzymie straty. Firma stanęła w obliczu upadłości, notując dziurę w kasie wielkości 6,3 mld dol.

W kwietniu Toshiba wydzieliła ze swojej dział mikroprocesorów, powołując do życia firmę Toshiba Memory. We wrześniu spółka podpisała porozumienie w sprawie sprzedaży tej firmy za 18 mld dol. japońsko-amerykańsko-koreańskiemu konsorcjum pod przewodnictwem amerykańskiego funduszu Bain Capital..

Na razie doskonałe wyniki działu mikroprocesorów pozwolił Toshibie na osiągnięcie znacznej poprawy wyników finansowych. Zysk operacyjny spółki za okres od kwietnia do września wzrósł do 2 mld dol., czyli okazał się 2,5 raza wyższy niż rok wcześniej.

Mimo to w okresie od kwietnia do września Japoński producent zanotował stratę netto w wysokości 440 mln dol. Jak to możliwe? Strata wynika z podwyższenia kwoty podatku od sprzedaży Toshiba Memory.

Toshiba przewiduje, że strata netto grupy za pełen rok obrachunkowy, który kończy się w marcu przyszłego roku wyniesie niemal 1 mld dol. przy zysku operacyjnym w wysokości 3,8 mld dol. Firma obniżyła prognozy dotyczące zysku netto w ubiegłym miesiącu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
E.
6 lat temu
"Zareagował na TE doniesienie"?! TE doniesienie?! Boże, czy artykuły tutaj piszą ludzie po WSB? "Na TO doniesienie"!