Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Układ w PBG jeszcze przed końcem roku?

0
Podziel się:

- Złożyliśmy propozycje układowe, teraz wszystko zależy od decyzji wierzycieli - mówi wiceprezes spółki.

Układ w PBG jeszcze przed końcem roku?
(Monkeybusinessimages/Dreamstime)

PBG liczy, że do głosowania nad układem dojdzie przed końcem roku. Spółka szacuje, że wartość wierzytelności, która może zostać objęta układem to około 3,3 mld zł. Do obsługi wierzytelności planuje wygenerować w latach 2014-2019 około 675 mln zł. Największa część tej kwoty ma pochodzić z dezinwestycji.

- _ Złożyliśmy propozycje układowe, teraz wszystko zależy od decyzji wierzycieli. W ubiegłym tygodniu złożyliśmy do sądu wniosek o zatwierdzenie listy wierzytelności i wyznaczenie terminu głosowania nad układem. Liczymy, że sąd niebawem wyznaczy termin. Koniec roku wydaje się realny, ale podkreślam, ta decyzja nie zależy od nas _ - powiedziała PAP Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.

_ Jedynym nierozpoznanym sprzeciwem do listy wierzytelności pozostał wniosek NCS na około 460 mln zł. Szacujemy, że wartość wierzytelności, która może zostać objęta układem to około 3,3 mld zł. Natomiast na liście wierzytelności i listach uzupełniających znajduje się kwota 3,1 mld zł. Wierzycieli jest 375 _ - dodała.

PBG w poniedziałek złożyło w sądzie ostateczne propozycje układowe. Po wejściu w życie układu wierzyciele układowi będą mieć 75 proc. akcji spółki, a Jerzy Wiśniewski 23,6 proc. Do obsługi układu PBG planuje wygenerować w latach 2014-2019 około 675 mln zł, które są potrzebne, aby spłacić wierzytelności zgodnie z propozycjami, które spółka złożyła w sądzie.

_ Największa część płatności w ramach rat układowych, zgodnie z propozycjami przypada na sam koniec, czyli w połowie 2020 r. – będzie to ok. 220 mln zł. We wcześniejszych latach płatności wyniosą od kilku do kilkudziesięciu mln zł zgodnie z harmonogramem, z wyjątkiem grudnia 2015 roku, kiedy wartość spłat wyniesie około 2 mln zł _ - powiedziała wiceprezes.

_ Około 400 mln zł z tej kwoty ma pochodzić z dezinwestycji, w tym głównie sprzedaży aktywów należących do grupy PBG Dom. Pozostała kwota ma zostać wygenerowana z działalności operacyjnej, w tym współpracy z Rafako oraz kontraktów z segmentu ropy i gazu. Zakładamy, że dzięki współpracy z Rafako będziemy w stanie pozyskać zlecenia z rynku energetycznego o wartości około 2 mld zł do końca 2019 roku _ - dodała.

Poinformowała też, że w obecnych propozycjach układowych PBG nie przewiduje dywidend z Rafako jako źródeł finansowania układu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)