Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK nie zgodził się na przejęcie Naftoportu przez PKN Orlen SA

0
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nie wyraził zgody na przejęcie przez PKN Orlen SA kontroli nad Naftoportem

- poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Tadeusz Aziewicz, prezes UOKiK.

'Zakazaliśmy Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen SA przejęcia kontroli nad Naftoportem' - powiedział prezes.

Dodał, że UOKiK zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku paliwowym miały równe szanse. 'Jestem głęboko przekonany, że istotna obniżka cen paliw nastąpi wówczas, kiedy na polskim rynku zaistnieje w pełni konkurencja' - powiedział.

Prezes UOKiK uznał, że nabycie przez PKN Orlen kolejnych udziałów Naftoportu doprowadziłoby do przekroczenia przez spółkę 51 proc. progu udziałów w kapitale Naftoportu i w konsekwencji do przejęcia kontroli nad spółką.

Kilka miesięcy temu PKN dokupił cztery udziały Naftoportu od Ciechu, obecnie ma ich 38, co daje mu ponad 49-proc. udział w kapitale spółki. Sprawa tych czterech udziałów znalazła się w sądzie, bo inny udziałowiec Naftoportu, PERN 'Przyjaźń', dowodzi, że to jemu Ciech obiecał je wcześniej odsprzedać.

Umowa kupna czterech udziałów od Ciechu zawierała ponadto opcję kupna kolejnych czterech udziałów przez PKN Orlen, na co nie wyraził zgody UOKiK.

Prezes Przedsiębiorstwa Eksploataji Rurociągów Naftowych 'Przyjaźń' Krzysztof Spandowski powiedział w poniedziałek PAP, że PERN jest nadal zainteresowany odkupieniem od Ciechu jego udziałów w Naftoporcie.

Naftoport Gdańsk SA jest firmą zajmującą się przeładunkiem ropy naftowej w Porcie Gdańskim.

Kapitał Naftoportu, spółki z o.o., dzieli się na 78 udziałów. PKN posiada 38 udziałów, Rafineria Gańska - 20, PERN 'Przyjaźń' SA - 10, Ciech SA - cztery, Port Północny Sp. z o.o. - trzy i J&S Service and Investment Ltd - trzy.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)