Notowania

energetyka
30.11.2016 14:26

URE przeprowadzi pierwsze aukcje OZE 30 grudnia br.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pierwsze aukcje na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (OZE) odbędą się 30 grudnia br., poinformował Urząd Regulacji Energetyki. Maksymalna łączna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze tych aukcji to 7,31 TWh.

"Aukcje będą prowadzone za pośrednictwem Internetowej Platformy Aukcyjnej, która zostanie udostępniona użytkownikom na początku grudnia 2016 r. Od tego momentu wytwórcy zamierzający przystąpić do aukcji mogą zakładać swoje konta i rejestrować instalacje, dla których będą składane oferty" - czytamy w komunikacie.

Pierwsza aukcja - dla istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW - potrwa od 6:00 do 14:00. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze tej aukcji to 2 113 887 MWh, a maksymalna wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 1 262 797 422 zł.

Druga aukcja - dla istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW - potrwa od 7:00 do 15:00. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 2 309 382 MWh, a maksymalna wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji 1 365 351 905 zł.

Trzecią aukcję - dla instalacji nowych tzw. innych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW (w szczególności: fotowoltaika, energetyka wiatrowa, niektóre elektrownie wodne) - zaplanowano na godziny 8:00-16:00. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 1 575 000 MWh, a maksymalna wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 744 036 736 zł.

Czwarta aukcja - dla instalacji istniejących o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW spełniających kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej - powyżej 3 504 MWh/MW/rok oraz o emisyjności nie większej 100 kg/MWh (w szczególności niektórych elektrowni wodnych) - odbędzie się w godzinach 9:00-17:00. Maksymalna ilość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 1 306 870 MWh a maksymalna wartość energii elektrycznej, która może zostać sprzedana w drodze aukcji to 538 297 239 zł.

Zgodnie z założeniami w jednej aukcji wytwórca może wysłać więcej niż jedną ofertę, jeśli oferty te dotyczą różnych instalacji OZE należących do tego wytwórcy. W przypadku, gdy w sesji danej aukcji zostaną złożone mniej niż 3 oferty, spełniające wymagania określone w ustawie OZE, aukcja nie zostanie przeprowadzona.

"Aukcję wygrywają uczestnicy, którzy zaoferowali najniższą cenę sprzedaży energii elektrycznej aż do wyczerpania ilości lub wartości energii elektrycznej przeznaczonej do sprzedaży w danej aukcji. W przypadku, gdy kilku uczestników aukcji zaoferuje taką samą cenę sprzedaży energii elektrycznej, wówczas oferty te szeregowane są według kolejności ich wysłania, przy czym w przypadku modyfikacji oferty, decyduje data i godzina wysłania ostatniej modyfikacji tej oferty" - czytamy dalej.

Aukcja odbędzie się w oparciu o przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii. Znowelizowana ustawa weszła w życie 1 lipca br.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz