Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ursus negocjuje nowe kontrakty w Afryce. Poprzednie mają opóźnienia

Ursus negocjuje nowe kontrakty w Afryce. Poprzednie mają opóźnienia

Najbardziej znany polski producent traktorów podbija Czarny Ląd. Fot. Ursus/matpras/Instagram
Najbardziej znany polski producent traktorów podbija Czarny Ląd.

Ursus nie zraża się opóźnieniami w Tanzanii i Zambii. Liczy na nowe kontrakty w dużych krajach Afryki. Sprzęt z przyszłych zamówień będzie pochodził już tylko z Lublina, gdzie spółka przenosi całą produkcję.

O toczących się negocjacjach z afrykańskimi partnerami poinformowała wiceprezes Ursusa Monika Kośko.

- Ursus pracuje nad kolejnymi kontraktami w Afryce, gdzie najbardziej zaawansowane rozmowy toczą się w Algierii, Namibii oraz Afryce Zachodniej, min. w Senegalu - przyznała.

Wiceprezes odniosła się też do ostatnich umów. Mowa o realizacji kontraktu Ursusa w Tanzanii o wartości 55 mln dolarów. Jak podkreśliła, efekty są już częściowo widoczne w wynikach pierwszego półrocza i będą również w kolejnych kwartałach.

To się liczy. Jak się robi biznes w Afryce?


Problemy z opóźnieniami

- Kontrakt, który pierwotnie miał być realizowany od 2015 roku, opóźnił się z uwagi na zmianę kontrahenta, którego wymienił rząd Tanzanii. Kontrakt jednak jest realizowany, otrzymaliśmy zaliczkę i w pierwszym półroczu rozliczyliśmy część dostaw. Realizacja kontraktu będzie również widoczna w drugiej połowie roku, a jego realizacja zakończy się w przyszłym - powiedziała Kośko.

To nie jedyne problemy. Kontrakt o wartości 100 mln dolarów, jaki podpisał Ursus w Zambii, również ma opóźnienia.

- W Zambii czekamy na koniec procedur administracyjno-biurokratycznych. Spodziewaliśmy się, że kontrakt będzie realizowany począwszy od września, jednak procedury nie zostały zakończone. To ryzyko, z którym liczyliśmy się podejmując decyzję o współpracy. Obecnie nie chcę się podjąć deklaracji odnośnie daty rozpoczęcia realizacji kontraktu. Warto jednak przypomnieć, że powinna ją zapoczątkować wpłata zaliczki na nasze konto w wysokości 40 proc. - skomentowała wiceprezes.

Do Afryki z Lublina

Pochodzący z Lublina Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 roku spółka połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama.

Lublin nie jest jedyną bazą produkcji Ursusa. Drugą jest Dobre Miasto. Do końca przyszłego roku firma chce jednak przenieść całą produkcję specjalistyczną do Lublina.

- Zaczęliśmy przenosić już produkcję. Część linii została już z sukcesem przeniesiona, a cały proces mamy zaplanowany do końca 2018 roku. Decyzja wynika z chęci poprawienia rentowności naszych zakładów produkcyjnych, a dodatkowo możliwości ograniczenia kosztów przy funkcjonowaniu dwóch ośrodków produkcyjnych - wskazała wiceprezes Kośko.

Jak informował w maju prezes Karol Zarajczyk, Ursus planował skoncentrować całą swoją produkcję w ramach jednego dużego zakładu w Lublinie i miał pracować nad pozyskaniem finansowania na ten projekt. Koszty przedsięwzięcia miały sięgnąć łącznie około 55 mln zł.

negocjacje, ursus, ciągniki, traktory, kontrakty w afryce
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
URSUS C 330
2017-09-14 07:48
Nasz Ursus już dawno rozwalony i nikt za to nie odpowiedział.
Teraz jest Chiński Ursus.
Ktoś kto pisał artykuł książek nie czyta
URSUS C 330
2017-09-14 07:13
Nasz Urus już dawno temu rozwalono i nikt za to nie odpowiedział. Dzisiaj jest Chiński Ursus ktoś kto pisał artykuł książek nie czyta
ndugu
2017-09-13 18:36
Nowy rząd w Tanzanii robi wszystko źeby odstraszyć inwestorów i dzięki temu ma coraz mniej pieniędzy. Nadzieję na pieniądze z gazu pękła jak bańka mydlana. W biznesie z tym krajem zależałoby najdalej idącą ostrożność.
Pokaż wszystkie komentarze (7)