Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ursus chce uruchomić produkcję w Sudanie. Informacja rozgrzała inwestorów

12
Podziel się:

Władze Ursusa poinformowały o zawarciu porozumienia z państwowym bankiem Sudanu.

Takie ciągniku wkrótce mogą pojawić się na polach Sudanu.
Takie ciągniku wkrótce mogą pojawić się na polach Sudanu. (Ursus S.A.)

Bohaterem poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie jest Ursus. Akcje producenta ciągników rosną kilkanaście procent. To reakcja na informacje o podpisaniu umowy z sudańskim bankiem.

Władze Ursusa poinformowały w poniedziałek o zawarciu porozumienia z państwowym bankiem Sudanu, wyspecjalizowanym w finansowaniu projektów z zakresu rolnictwa. Polska firma chce pozyskać pieniądze i wejść na ten egzotyczny, ale ciekawy rynek.

"Porozumienie o ustanowieniu strategicznej współpracy ma zmierzać do uruchomienia na terytorium Sudanu produkcji ciągników i maszyn rolniczych oraz do stworzenia na terenie całego kraju sieci centrów serwisowych" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

To kolejny rynek afrykański na celowniku Ursusa. Wcześniej duże kontrakty podpisywał w.in. w Etiopii i Zambii.

Zobacz także: To się liczy. Jak się robi biznes w Afryce?

Zarząd podkreśla, że zawarte porozumienie jest na razie tylko dokumentem wstępnym. Strony zobowiązały się zakończyć proces negocjacyjny w najbliższym możliwym czasie (nie ma mowy o konkretnej dacie) oraz zawrzeć konkretną umowę o współpracy.

Choć spółka na razie tylko sygnalizuje ambitne plany w stosunku do Sudanu, inwestorzy oczami wyobraźni już widzą potencjalne korzyści i pieniądze płynące z czarnego lądu. Dobrze pokazują to notowania akcji Ursusa. Wycena rynkowa spółki wzrosła w ciągu zaledwie godziny o kilkanaście procent. W najlepszym momencie kapitalizacja sięgała w poniedziałkowe przedpołudnie 159 mln zł wobec 135 mln zł w piątek.

Obserwuj bieżące notowania akcji Ursusa

Ursus jest w poniedziałek jedną z najmocniejszych spółek. Tak dobrej sesji na warszawskiej giełdzie nie miał od ponad 3 miesięcy. Jest to tym większe zaskoczenie, że w ostatnim czasie inwestorzy mieli sporo powodów do niepokoju, a kurs akcji systematycznie spadał. Znalazł się nawet w okolicach najniższego poziomu od blisko 2 lat.

Sudan jest krajem słabo rozwiniętym, ale z punktu widzenia biznesu Ursusa z dużym potencjałem. Szacuje się, że około 80 proc. ludności pracuje w sektorze rolniczym. Z kolei około 60 proc. powierzchni kraju stanowią użytki rolne. Rolnictwo jest źródłem około 40 proc. wartości PKB.

W Sudanie uprawia się głownie bawełnę, sorgo, pszenicę, orzeszki ziemne, sezam, trzcinę cukrową, len czy banany. Popularna jest również hodowla zwierząt, przede wszystkim wielbłądów, owiec i kóz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
ja
5 lata temu
państwowe instytucje i spółki dają możliwości wypływu kasy – ciepłe posadki i wysokie zarobki dla kolesi, odprawy, nagrody, ustawiane przetargi, sponsorowanie, fundacje, dotacje itp. Dla ratowania miejsc pracy marnuje się publiczne pieniądze i ciągle dokłada do przynoszących straty firm. Tak m.in. robi się z kopalniami kosztem spółek energetycznych, w których mamy udziały przez OFE. Dlatego takie spółki są wysoce ryzykowne i mało dochodowe. Słyszeliście o ksi ążce „Jak stwozryć system transakcyjny do inwestowania na giełdize”. Niedawno opisany w niej system pozwolił zarobić ponad 20 procent i uchronił przed ostatnimi spadkami.
tokyo
5 lata temu
Dobry traktor robiony od sruby w Polsce a nie za dofinansowanie z rządu w krajach trzeciego świata i czekaj tatka latka na spłate długu..
Ursus
5 lata temu
Ursus niech oda starym pracownika pieniądze za wciśnięte akcje którymi mozna potrzeć cztery litery a nie się chwalić że na bambusowy ląd wchodzi złodzieje
Zetor
5 lata temu
Już zrobiliście deal w Zambii i Etiopii. Może jakby wam FAO dopłacało do tego interesu to wtedy wzrost ceny akcji byłby uzasadniony.
SKALA
5 lata temu
STARE URSUSY JEŻDŻĄ DO DZISIAJ W INDIACH NA PEWNO CZAS NA ODNOWĘ SPRAWDZONYCH POLSKICH TRAKTORÓW KTÓRE CENIONE SĄ ZA SWĄ NIEZAWODNOŚĆ I PROSTĄ KONSTRUKCJĘ