Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ursus chce uruchomić produkcję w Sudanie. Informacja rozgrzała inwestorów

12
Podziel się

Władze Ursusa poinformowały o zawarciu porozumienia z państwowym bankiem Sudanu.

Takie ciągniku wkrótce mogą pojawić się na polach Sudanu.
Takie ciągniku wkrótce mogą pojawić się na polach Sudanu. (Ursus S.A.)
bDIPontx

Bohaterem poniedziałkowej sesji na warszawskiej giełdzie jest Ursus. Akcje producenta ciągników rosną kilkanaście procent. To reakcja na informacje o podpisaniu umowy z sudańskim bankiem.

Władze Ursusa poinformowały w poniedziałek o zawarciu porozumienia z państwowym bankiem Sudanu, wyspecjalizowanym w finansowaniu projektów z zakresu rolnictwa. Polska firma chce pozyskać pieniądze i wejść na ten egzotyczny, ale ciekawy rynek.

"Porozumienie o ustanowieniu strategicznej współpracy ma zmierzać do uruchomienia na terytorium Sudanu produkcji ciągników i maszyn rolniczych oraz do stworzenia na terenie całego kraju sieci centrów serwisowych" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

bDIPontz

To kolejny rynek afrykański na celowniku Ursusa. Wcześniej duże kontrakty podpisywał w.in. w Etiopii i Zambii.

Zobacz także: To się liczy. Jak się robi biznes w Afryce?

Zarząd podkreśla, że zawarte porozumienie jest na razie tylko dokumentem wstępnym. Strony zobowiązały się zakończyć proces negocjacyjny w najbliższym możliwym czasie (nie ma mowy o konkretnej dacie) oraz zawrzeć konkretną umowę o współpracy.

bDIPontF

Choć spółka na razie tylko sygnalizuje ambitne plany w stosunku do Sudanu, inwestorzy oczami wyobraźni już widzą potencjalne korzyści i pieniądze płynące z czarnego lądu. Dobrze pokazują to notowania akcji Ursusa. Wycena rynkowa spółki wzrosła w ciągu zaledwie godziny o kilkanaście procent. W najlepszym momencie kapitalizacja sięgała w poniedziałkowe przedpołudnie 159 mln zł wobec 135 mln zł w piątek.

Obserwuj bieżące notowania akcji Ursusa

Ursus jest w poniedziałek jedną z najmocniejszych spółek. Tak dobrej sesji na warszawskiej giełdzie nie miał od ponad 3 miesięcy. Jest to tym większe zaskoczenie, że w ostatnim czasie inwestorzy mieli sporo powodów do niepokoju, a kurs akcji systematycznie spadał. Znalazł się nawet w okolicach najniższego poziomu od blisko 2 lat.

bDIPontG

Sudan jest krajem słabo rozwiniętym, ale z punktu widzenia biznesu Ursusa z dużym potencjałem. Szacuje się, że około 80 proc. ludności pracuje w sektorze rolniczym. Z kolei około 60 proc. powierzchni kraju stanowią użytki rolne. Rolnictwo jest źródłem około 40 proc. wartości PKB.

W Sudanie uprawia się głownie bawełnę, sorgo, pszenicę, orzeszki ziemne, sezam, trzcinę cukrową, len czy banany. Popularna jest również hodowla zwierząt, przede wszystkim wielbłądów, owiec i kóz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIPonua
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Malwina.
3 lata temu
Brawo Ursus. Kiedy kombajnu zbożowe marki Ursus.
SKALA
3 lata temu
STARE URSUSY JEŻDŻĄ DO DZISIAJ W INDIACH NA PEWNO CZAS NA ODNOWĘ SPRAWDZONYCH POLSKICH TRAKTORÓW KTÓRE CENIONE SĄ ZA SWĄ NIEZAWODNOŚĆ I PROSTĄ KONSTRUKCJĘ
Maryus
3 lata temu
Dobrze ursus,jeszcze fabryki w madagaskarze,grenlandii i w kolumbii do upraw marihuany
bDIPonub
Bbbbb
3 lata temu
Nic pewnego, bez konkretnej daty - pewnie jak zwykle karol ma jeszcze sporo akcji do sprzedania
gru
3 lata temu
Polski wywiad finansuje ten program. Kasa idzie do banku sudanskiego a stamtąd do ursusa :))))))