Notowania

Ursus planuje skoncentrować całą produkcję w Lublinie

Nowy, kompaktowy zakład ma produkować autobusy, samochody dostawcze, maszyny rolnicze i traktory.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Blisko 55 mln zł może kosztować znanego polskiego producenta ciągników projekt koncentracji produkcji. Ursus planuje stworzyć jeden duży zakład w Lublinie. Obecnie szuka pieniędzy na sfinansowanie inwestycji.

- Wszystko przemawia za tym, żeby spółkę skonsolidować wokół jednego zakładu produkcyjnego. To by było w ramach mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lublinie. Rozpatrujemy dwie lokalizacje - zapowiedział prezes spółki Karol Zarajczyk. Wstępne rozmowy na temat finansowania tego projektu już się toczą.

Jak wyjaśnił prezes, dotychczasowe zakłady zostałyby sprzedane lub wynajęte. Główne mieściły się oprócz Lublina także w Dobrym Mieście i Opalenicy. Nowy, kompaktowy zakład ma produkować autobusy, samochody dostawcze, maszyny rolnicze i traktory.

Koszty przejęcia obiektu lub budowy nowego Ursus szacuje na około 45 mln zł. W to wchodzi sam obiekt plus ziemia. Do tego dojdzie około 10 mln zł na przeniesienie i doposażenie zakładu. Głównie na automatyzację nowej fabryki.

Obecnie Ursus prowadzi rozmowy na temat finansowania z bankami i agencjami rządowymi. Liczy, że będzie mógł wykorzystać niektóre instrumenty w ramach m.in. ARP (Agencji Rozwoju Przemysłu).

Prezes Zarajczyk podkreślił, że jeśli program e-BUS "ruszy bardzo szybko", Ursus będzie chciał wraz z budową nowego zakładu podwoić moce produkcyjne w obszarze autobusów elektrycznych wobec 300 szt. rocznie obecnie.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 roku spółka połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa - spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych maszyn.

Według najnowszych danych Ursus w pierwszym kwartale tego roku wypracował 3,84 mln zł zysku netto wobec 4,65 mln zł rok wcześniej. Na gorszy wynik złożył się m.in. spadek sprzedaży. Przychody spadły w rok z 74,36 do 72,28 mln zł.

Tagi: ursus, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2017

DuzoPRURSUS to taki dziwny twor. duzo PR z malo substancji . niby krzycza ze to wszystko polskie i to wazny Polski producent a wszystko co niezbedne w … Czytaj całość

16-05-2017

maliniakURSUS to montownia Chińskiego chłamu

16-05-2017

Ja TCPotrzebują kasy na przeniesienie produkcji??! - niech pomodlą się u "ojca rydza" i obiecają "prezesikowi" poparcie w wyborach orzaz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)