Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Utrata wartości aktywów farm wiatrowych PGE wyniosła ok. 0,8 mld zł

0
Podziel się:
Utrata wartości aktywów farm wiatrowych PGE wyniosła ok. 0,8 mld zł
bEDoDLSJ

Przeprowadzone testy wykazały utratę wartości aktywów Polskiej Grupy Energetycznej (PGE)
w segmencie farm wiatrowych w wysokości ok. 0,8 mld zł na poziomie skonsolidowanym, podała spółka. Utrata wartości zostanie uwzględniona w sprawdzeniu finansowym za I poł. 2016 r.

"Przeprowadzone testy wykazały, że łączna utrata wartości aktywów na poziomie skonsolidowanym (w bilansie grupy kapitałowej PGE) wynosi około 0,8 mld zł - kwota ta obejmuje: rzeczowe aktywa trwałe oddanych do użytku farm wiatrowych, projekty inwestycyjne prowadzone w obszarze energetyki wiatrowej oraz wartość firmy ('goodwill')" - czytamy w komunikacie.

Wśród przesłanek stojących za koniecznością przeprowadzenia testów na utratę wartości były:

bEDoDLSL

- zmiany w otoczeniu rynkowym (ceny zielonych certyfikatów),

- zmiany w otoczeniu prawnym (wzrost obciążeń podatkowych wynikający z ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe).

Odpis aktualizujący wartość aktywów zostanie uwzględniony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGE za I półrocze 2016 r.

"Według wstępnych szacunków, po zaksięgowaniu odpisów, wartość bilansowa netto rzeczowych aktywów trwałych segmentu Energetyki Odnawialnej przypisana do farm wiatrowych, na dzień 30 czerwca 2016 roku, wynosi 2,3 mld zł, w tym około 0,2 mld stanowią projekty inwestycyjne" - czytamy dalej.

bEDoDLSR

Przeprowadzone testy wykazały także, że w przypadku elektrowni wodnych i elektrowni szczytowo-pompowych utrata wartości nie występuje.

Prezentowana powyżej wartość ma charakter szacunkowy i może ulec zmianie. Ostateczny wynik testów i wielkość odpisu aktualizującego zostaną przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGE za I półrocze 2016 r., które zostanie opublikowane 9 sierpnia 2016 r., zastrzeżono.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

bEDoDLTm
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)